Jak fungují žánrové ceny, tedy i Ska & Reggae Anděl

O Akademii populární hudby si můžeme myslet ledacos, výsledky v hlavní kategorii jsou odrazem „kulturní“ vyspělosti národa. Svědčí o tom i jejich vyhlašování. Předávání tzv. hlavních cen probíhá vždy v prime timu té televize, která na show zrovna přispěje nejvíc.

Žánrové ceny jsou ale něco trochu jiného. Celá léta byly akademií víceméně trpěny jen z důvodu zachování image jakési profesionality a širokého záběru celého hudebního spektra. Svědčí o tom i to, že vyhlašování cen probíhají odděleně a obě skupiny porotců se nikdy nesetkávají a většinou se navzájem neznají. „Žánroví“ porotci obvykle nejsou na „hlavní“ vyhlašování ani pozváni. Předávání žánrových cen, pokud se do TV vůbec dostane, můžete vídat někdy kolem půlnoci na ČT 2 nebo ČT Art. Tak asi takhle… Vypadá to, že od roku 2016 je to trochu jinak a vracíme se k někdejší tradici živého přenosu  😉

Žánrové ceny fungují především díky skupinkám nadšenců, kteří se snaží svůj oblíbený styl zprostředkovat širší veřejnosti a i když je mainstreamová media víceméně ignorují, přece jenom se nějaká ta informace k lidem donese. Dokonce už i hudební byznysmeni si začínají uvědomovat, že takzvaní menšinoví interpreti často prodají víc desek a empétrojek než uměle pěstované „hvězdy“ v hlavních kategoriích…

A jak to celé funguje? Interpret (autor alba, producent…) se nemusí nijak přihlašovat, stačí, že v daném roce (tedy od 1. ledna do 31. prosince) vydá album, které má stopáž minimálně 25:01 minut (tedy LP) a skládá se z nových originálních studiových nahrávek. Hlavním koncertním působištěm interpreta je Česká republika.

O Anděla se nemohou ucházet záznamy koncertů, výběry typu „Best of“, desky obsahující převzaté skladby (tolerují se maximálně 1 – 2 kousky zařazené jako bonus tracky nad rámec minimální stopáže), dále pak mixtapy,  řadové desky zahraničních interpretů a desky s kratší stopáží než 25:01 minut, tedy singly (SP) a EPíčka.

Není ale od věci, když zpěvák nebo kapela dají o jejich nové desce alespoň odbornému garantovi dané kategorie vědět. Nikdo není vševědoucí a hlavně desky vydané vlastním nákladem mohou hodnotitelům lehce uniknout ze zorného úhlu. Sekce Ska & Reggae má zřízenu e-mailovou adresu andel@reggae.cz, kam mohou zainteresované osoby informace o vydaném albu posílat.

V každé z devíti kategorií rozhoduje cca dvaceti – třiceti členná skupina lidí, kteří mají k danému hudebnímu stylu blízký vztah, obvykle se jedná o hudební publicisty, šéfy nebo dramaturgy spřízněných klubů a festivalů, v našem případě i selectorů, kteří domácí produkci šíří mezi lidi. Pokud se některý z porotců v daném roce podílí jakýmkoli způsobem na produkci hodnocené desky, automaticky se v tomto roce hodnocení neúčastní.

Hodnotí se dvoukolově. V prvním kole vybere hodnotitel tři, podle něj nejlepší desky. Ve druhém kole pak akademici vybírají jedno ze tří (při rovnosti bodů třeba i ze čtyř) nejlépe hodnocených alb z prvního kola. Z hlasování v druhém kole pak vzejde vítěz.

Mimochodem, za celou historii udílení Andělů v kategorii Ska & Reggae se stalo pouze jednou, že akademik nepřiznal předem, že se podílel na produkci desky, které pak „kupodivu“ dal  i svůj hlas. A protože ani to nepomohlo desce vyhrát, Ska & Reggae akademii zhrzeně opustil se slovy, že jde o spiknutí mafiánů  😉

Žánrový Anděl v kategorii Ska & Reggae se vyhlašuje od roku 2006 a tady si můžete přečíst „mafiánské“ výsledky.

Odborným garantem této sekce je DJ Kaya.


vysvětlení zkratek:

LP = Long play = standardní album o stopáži minimálně 25:01 minut. Vinylová deska má velikost 12″ a rychlost otáčení 33,33 otáček / minutu.

SP = Single play = obvykle obsahuje 2 skladby, v digitální podobě i pouze jednu. Vinylová deska má velikost 7″ a rychlost otáčení 45 otáček / minutu.

EP = Extended play = obvykle obsahuje 4 skladby (výjimečně 3). Vinylová deska má velikost 7″ a rychlost otáčení 45 otáček / minutu.