KOMENTÁŘ: JAK TO BYLO S VYBZ KARTELEM

Hádka o dvě pistole mezi slavným zpěvákem a jeho méně známým soupeřem se stupňovala. Kontroverzní umělec bude po čase obviněn z usmrcení svého protivníka. Jenomže kam se podělo tělo oběti?


Celých deset let trvalo jamajskému mladíkovi Adidja Azim Palmerovi než se ze zpívajícího teenagera vypracoval na jednoho z nejobdivovanějších jamajských umělců. Jeho kariéra začala strmě stoupat, a to i bez ohledu na to, že v roce 2003 na festivalu v Portmoru spolu s členy své crew přímo na pódiu napadl o deset let staršího kolegu a konkurenta Ninjamana.

O zločinu jenom nemluví

Foto: Jamajský zpěvák Vybz Kartel: Za vraždu byl odsouzen k doživotnímu trestu!
Clive Williams a.k.a. Lizard
Stoupající hvězda jamajského dancehallu spolupracuje s umělci, jako je Eminem, Rihanna nebo Jay-Z. To už dávno vystupuje pod uměleckým pseudonymem Vybz Kartel. Není to žádný uhlazený chlapec, ale drsňák, jak má být. Jenže v září 2011 byl zatčen pro podezření z vraždy podnikatele a hudebního promotéra Barringtona Burtona. Burton byl zastřelen v červenci 2011. O dva roky později však soudce Nejvyššího soudu odmítl přijmout dvě pochybná svědectví a prohlašuje, že pro další pokračování procesu nemá dostatek důkazů.  To ovšem neznamená, že Kartel může z vězení domů.

Zpráva o krvavé řezničině

Foto: Jamajský zpěvák Vybz Kartel: Za vraždu byl odsouzen k doživotnímu trestu!
Kartel před soudní budovou 21. listopadu 2013

Tragický konec promotéra Burtona totiž není jediná smrt, z níž je populární zpěvák viněn. V srpnu 2011 je ve Vybzově domě v Havendale na předměstí jamajského hlavního města Kingstonu zavražděn další muž. Clive Williams alias Lizard. Ten se 16. srpna 2011 dostal do sporu s Kartelem a jeho přáteli. Zpěvák ho obvinil z krádeže dvou zbraní. A nezůstalo jen u toho.

Tělo není nutný důkaz

Foto: Jamajský zpěvák Vybz Kartel: Za vraždu byl odsouzen k doživotnímu trestu!
Williamsovy prosby o pomoc byly neúspěšné
Williams totiž beze stopy zmizel z povrchu zemského. To, co usvědčilo Kartela, je jeho esemeska. „Skončil rozsekanej na kousky, takže ho nikdy nikdo nenajde,“ napsal zpěvák neopatrně ze svého mobilního telefonu. Tato zpráva odeslaná 19. srpna 2011 byla hlavním důkazem obžaloby, ale také předmětem vášnivých sporů. Obhájce Tom Tavares-Finson totiž přímo v soudní síni nařkl detektiva Patricka Lintona, že text zprávy upravil. Obžaloba má ale také sérii textových zpráv, které 16. srpna posílal Williams své přítelkyni. Píše v nich, že ho Kartelova parta někam odváží v autě a že se bojí o život. „Řekni mé sestře Nadine, ať volá policii!“ prosí důrazně Williams.

Dveře se otevřou za 35 let

Foto: Jamajský zpěvák Vybz Kartel: Za vraždu byl odsouzen k doživotnímu trestu!

Verdikt padl až v dubnu 2015. Soudce poslal Kartela za mříže na doživotí a dobu, po níž smí odsouzenec požádat o podmínečné propuštění, stanovil na dlouhých 35 let. Pokud Vybz Kartel se svou žádostí uspěje, vyjde na svobodu jako 73letý stařec. Na lavici obžalovaných seděli spolu s Kartelem také čtyři další muži. Shawn Campbell a Kahira Jones byli odsouzeni na nejméně 25 let, Andre St John na 15 let a  Shane Williams byl jako jediný obvinění zproštěn.


Převzato z epochaplus.cz a redakčně upraveno.
Foto: dancehallarena.com, mixpakrecords.com, boomchampionstt.com