KOMENTÁŘ: Kapela Medial Banana dosáhla mezinárodního úspěchu!

Bratislavská hudební formace Medial Banana, která se velmi rychle po svém vzniku v roce 2009  stala ikonou slovenského reggae, dobývá svět!

Kapela má za sebou extrémně produktivní rok vyplněný unikátním projektem Inna Jamdown, ve kterém se prolíná jejich 2. a 3. řadové album, a zásluhou kterého jméno Medial Banana začíná rezonovat v mezinárodním hudobním kontextu. Za obrovský úspěch se dá považovat už to, že aktuální album Inna Jamdown zařadil nejrespektovanější reggae web reggaeville.com do výběru nejlepších desek roku 2016. Reggaeville.com odpremiéroval i oficiální klip Medial Banana feat. Micah Shemaiah, Infinite & Spectacular – Rockin’ It.

A jak už jste možná četli na našem facebooku: Na největším světovém reggae portálu reggaeville.com se album Inna Jamdown umístilo mezi 200 nominovanými na 15. místě!

Informace a recenze se začínají i na různých zahraničních webech:

Španělsko: http://www.reggae.es/2016/12/12/documental-inna-jamdown/
Chorvatsko: http://www.reggae.hr/recenzije/item/3263-medial-banana-inna-jamdown
Rumunsko: http://www.zonareggae.ro/2016/12/medial-banana-inna-jamdown/

a samozřejmě nechybí ani Česká republika  😉
http://www.reggae.cz/?s=medial+banana

Singly z nového alba Inna Jamdown hrají i zahraniční rádia, například francouzské rádio Party Time Radio má v playlistech skladby Medial Banana ft. Anthony B: King In My Castle, nebo Medial Banana ft. Bay-C: Talking Blues a další.

U nás můžete Medial Banana slyest na Radiu 1, především pak v pořadu Reggae klub.

A jak to celé začalo? Hlavní myšlenkou mimořádně ambiciózního projektu bylo uskutečnit sen asi každého reggae muzikanta na světe – podniknout expedici na Jamajku, „rodiště“ a světové centrum reggae hudby. Smělým cílem bylo dokonce propojit jamajskou reggae kulturu se slovenskou. Kapela šla „s vlastní kůží na trh“ – přinesla vlastní skladby z čerstvě vydaného alba Rockin’ It, aby na Jamajce nejen pozorovali, jak budou lidé na jejich tvorbu reagovat, ale především, jestli zaujmou i oficiální scénu a zda budou jamajští umělci chtít s nimi spolupracovat. Mimochodem, album Rockin’ It zařazují zahraniční weby mezi nejlepší evropské reggae produkce a přirovnávají Medial Banana k francouzským Dub Inc.

Ostatně skutečnost předčila očekávání. Jak se vyjádřilo vice oslovených umělců: “Kvalita presvědčila!“. Na Jamajce se skupině podařilo nahrávat s reggae legendami jako jsou Anthony B, Jah Mason či Bay-C, ale i s vycházejícimi hvězdami scény jako např. Derajah, Davianah, Spectacular, Dre & KJ nebo Micah Shemaiah, a tak vlastně natočili na riddimy z alba Rockin’ It a 2 do té doby nezveřejněné tracky nové kompilační album Inna Jamdown.

Během svého pobytu na Jamajce natočili take sedmidílný dokument, který medzinárodně vyjde už za pár dní (na on line verzi se můžete přes reggae.cz podívat už teď). I tady jde o jedinečný koncept, kde se divák nejdříve seznámí s umělcem, který nás zavede na svá oblíbená místa, potom nahlédneme do tvůrčího hudobního procesu a každý díl vyvrcholí krátkým mini video klipem k nově vzniklé spolupráci.

Expedice kapely Medial Banana na Jamajku byla více než úspešná. Jednotlivé série dokumentu měly na Slovensku premiéry už v létě 2016 a kapela velmi pečlivě zpracovala i množství hudebního materiálu, který si z ostrova přivezli. Následně ke dvěma novým skladbám, které nejdřív vznikly v jamajské verzi, nahráli i vlastní kapelové verze. V prosinci 2016 vydali album Inna Jamdown, představili ho na turné s přitažlivou koncepcí – koncertu vždy předcházelo preomítání dokumentu a beseda s fanoušky….

Kluci z kapely Medial Banana mají samozřejmě obrovskou radost z toho, že se celý projekt tak pěkně vydařil… a všem doporučují věřit svým snům… a udělat pro jejich naplnění vše, co je v našich silách!

A nejpodstatnějším zjištěním je, že dobré dílo se chválí samo – v mezinárodním éteru si unikátní hudobně-filmový projekt INNA JAMDOWN razí cestu sám.


Album Inna Jamdown na youtube:

Více o kapele: www.medialbanana.com


P.S. Dvě doposud nevydané novinky zazní dnes večer premiérově v pořadu Reggae klub Radia 1.