Jamajský zpěvák Richie Spice, třetí z bratří Bonnerů, autor hitů Earth A Run Red, Youth Dem Cold, Ghetto Girl, Blood Again, The Plane Land a mnoha dalších přijede 12. září poprvé do České republiky. V pražském Lucerna Music Baru vystoupí za podpory kapely The Element band.

Mimochodem, jeho bratři Pliers (jako člen dvojice Chaka Demus & Pliers) a Spanner Banner Prahu navštívili již v roce 1995 v rámci tour Malibu Reggae Mix. Tou dobou Richie teprve startoval svou kariéru na prestižních jamajských festivalech Rebel Salute nebo Reggae Sumfest. V letech 1996 – 1997 ale už křižoval Evropou a Spojenými Státy jako předskokan Rity Marley a dua Chaka Demus & Pliers. Mimo zpěvu provozují bratři Bonnerové i „rodinné“ vydavatelství Bonner Cornerstone label.

Zastímco Pliers a Spanner Banner zářili předevšín v devadesátých letech minulého století Richie Spice si užívá zasloužené pozornosti v novém tisíciletí. V Evropě se prosadil díky peckám na riddimech Superior a Blaze německých Pow Pow Movement. Jeho asi vůbec nejznámější hit Youth Dem Cold (2007) nahrál Bobby Konders pro svůj newyorský label Massive B na relicku klasického riddimu Truths & Rights. Věc je to tak velká a trefná, že se dostala mj. i do hry Grand Theft Auto 4. Nesmíme též zapomenout na love song Brown Skin (2007), který se dostal do rotace na MTV. Z pecky Marijuana zase vznikl oblíbený dubstepový remix Burnin od Cokiho z Digital Mystikz. A zásadní je i Earth a run red.

První Richieho album Living Ain´t Easy vyšlo v roce 1999. O rok později ho následovala deska Universal u amerického labelu Heartbeat. Pak přišel kontrakt s největším světovým reggae labelem a distribuční společností VP Records, kde vyšly alba Spice in Your Life (2006), In the Streets To Africa (2007), super úspěšná deska Gideon Boot (2008, v hitparádě Billboard dosáhla na Top 1 mezi reggae alby) a dosud poslední kousek Book of Job (2011). Za pozornost stojí i společná alba Toe 2 Toe s Jah Cure (2005) a o rok později kompilace Perfect Combination s Turbulencem. Zatím nejnovějším počinem je Richie Spice Acoustic – Soothing Sounds (2012), kde si zahrál i jamajský rasta elder Bongo Herman a baskytarista Robbie Shakespeare. Ten společně se svým dlouholetým parťákem Slyem spolupracoval s Richiem vícekrát. Pozvali si jej na své album Sly & Robbie and Spicy Chocolate – The Reggae Power 2 (2015). Richie také hostuje na albu Anthony B jménem Tears of Luv (2015), Warrior King si jej pozval na desku The Rootz Warrior (2016) a nechybí ani na úspěšném vzpomínkovém dvojalbu We Remember Dennis Brown (2016), kde hity korunního prince reggae zazpívala mladší generace jamajských zpěváků. To že je Richie Spice stále aktuálním a kvalitním interpretem potvrzuje mj. fakt, že si jej loni pozval Damian Marley na Jamrock Cruise a že letos v létě se objevil i mezi reggae hosty obřího britského Boomtown festivalu. V Praze si jej užijeme 12. září v klubovém prostředí Lucerna Music Baru.


richie spice


převzato z jahmusic.net a redakčně upraveno