Nominace na Grammy 2017 v kategorii Best Reggae album

Tři z pěti nominovaných na letošní ceny Grammy 2017 v kategorii Best Reggae album pocházejí z Jamajky. Chronixx, dvojnásobný vítěz Grammy Damian „Jr. Gong“ Marley a Morgan Heritage.

Nominována byla alba:

•“Chronology” — Chronixx
•“Lost in Paradise” — Common Kings
•“Wash House Ting” — J Boog
•“Stony Hill” — Damian “Jr. Gong” Marley
•“Avrakedabra” — Morgan Heritage

Pro Chronixxe je to vůbec první nominace, nakonec, jedná se o jeho debutové album. Hodně dobrý výsledek!
Pětadvacetiletý Chronixx, rodák ze Spanish Townu, je považován za nejnadějnějšího interpreta roots reggae z jeho generace. Fanoušci se bouřili, že jeho počin Dread and Terrible nebyl zařazen do soutěže za rok 2015. Chronixxův manažer Daddi Barnz ale potvrdil, že se jednalo o mixtape a proto nemohl být nominován.
Album Chronology vydala společnost Chronixx Music Group prostřednictvím Virgin EMI Records. Obsahuje 16 tracků. Hned po vydání se umísťovala na horních příčkách hitparády Billboard a zatím se prodalo 5 407 kusů. Kdybychom my mohli ovlinit výsledek, Chronixx je podle nás jasným vítězem  😉

Common Kings z jižní Kalifornie se pravidelně umísťují v žebříčku Billboard Reggae. Jejich nejnovějšího alba Lost in Paradise se od února prodalo 7 824 kopií. Deska vyšla u Island Empire Records a také se jedná o jejich první nominaci.

Dalším nominovaným je zpěvák taktéž z Kalifornie J Boog. Vloni byl nominován s EP Rose Petals. Letošní počin se jmenuje Wash House Ting. Mezi jeho spolupracovníky patří třeba Chaka Demus, Buju Banton, Gramps Morgan nebo Gappy Ranks. Album debutovalo na prvním místě v Billboard Reggae Album Chart. Dosud se ve Spojených státech prodalo více než 6 373 kopií.

Damian Marley už vyhrál Best Reggae Album dvakrát. V roce 2002 za desku Half Way Tree a v roce 2005 za Welcome to Jamrock v roce 2005. Šanci na třetí vítězství má s albem Stony Hill, Jeho čtvrtý studiový počin vyšel 21. července u Republic Records. Deska bodovala několik týdnů v Billboard Reggae Chart a prodalo se jí zatím 15 291 kusů. Když statisticky porovnáme dosavadní výsledky Reggae Grammy, tak Jr. Gong letos asi vyhraje.

Pro Morgan Heritage, kteří vloni „Reggae Grammy“ dostali za jejich desáté studiové album Strictly Roots, je to druhá nominace. Avrakedabra bylo vydáno na labelu CTBC Music Group v květnu tohoto roku. Album v červnu dosáhlo na třetí příčku hitparády Bilboard. V USA se doposud prodalo 1900 kusů.

Šedesáté Grammy Awards budou vyhlášeny 28. ledna 2018 v Madison Square Garden v New Yorku.