Sbohem, Ska & Reggae Anděli

Anděl 2006

Přibližně deset let mě pořád někdo přemlouval, abych se stal členem Akademie populární hudby (dnes Česká hudební akademie). Nechtělo se mi, protože ceny Gramy, posléze Anděl, mi sice připadaly o něco lepší než Zlatý, a posléze Český, slavík, ale mě, „nezávislému“ to připadalo i tak  moc komerční. Nicméně, musím poctivě přiznat, že držet v ruce ten celkem odpudivej a „lacinej“ keramickej gramofonek (Yo Yo Band dostal za rok 1993 dokonce 3), bylo docela příjemný. A taky jsem záhy pochopil, že to vítězi může celkem slušně pomoci, minimálně u některých pořadatelů. Nakonec jsem se nechal přesvědčit Ivo Pospíšilem a, tušim, že v roce 2000, jsem do Aklademie vstoupil. Výsledky mě nijak neuchvacovaly, moje hlasování vždycky demokraticky zapadlo. A i když jsem každoročně do síně slávy nominoval Aleše Drvotu, který, samozřejmě, nikdy neprošel. Byla to asi jediná kategorie, se kterou jsem se, víceméně vždy, ztotožnil. Od začátku mého působení v Akademii jsem loboval za zřízení žánrové ceny Ska & Reggae (btw já jsem chtěl, aby se jmenovala Reggae & Ska 😉 ). Díky Jardovi Špulákovi se to nakonec povedlo. Ironií osudu bylo, že po veleúspěšném roce 2005, kdy vyšel v naší kategorii rekordní počet titulů, se poprvé Reggae & Ska Anděl uděloval za rok 2006, ve kterém…. no, nebylo to zrovna nic moc.

„Ska & Reggae Akademie“ udělila celkem 10 Andělů a snad vítězům byly k užitku.

Další ironií je, že za zrušením naší žánrové ceny stojí její poslední držitel, člen kapely The Chancers, Honza Vedral. Dnes předseda Rady České hudební akademie.

Co si budeme povídat, je mi to líto. Sice je mi jasný že ska ani reggae nepatří k mainstreamu, ale o to víc si právě, podle mě, zaslouží propagaci. Co se dá dělat, akademie má jiný názor.

No a tak mi nezbývá, než konstatovat, že ska je tu od roku 1962, reggae od roku 1969 a budou tu nadále i bez Andělů. A třeba někdo z nás zaboduje například v kategorii Alternativa. Nebo folk?

Závěrem chci poděkovat všem členům Ska & Reggae akademie za dobře vykonanou práci. Třeba budeme v nějaké jiné formě, o které, přiznám se bez mučení, jsem zatím ještě ani nezačal přemýšlet, pokračovat.


A tady je tisková zpráva Akademie:

Ceny Anděl procházejí největší proměnou v historii

Tradiční sochy Andělů od Jaroslava Róny, které oceňují nejlepší hudební počiny uplynulého roku, naleznou své majitele 20. března 2018. Předávat se budou na slavnostním ceremoniálu v pražském Foru Karlín a na obrazovkách České televize. Ceny udělí nově sestavená Česká hudební akademie. 

O různých změnách v udílení cen Anděl se mluví skoro každý rok, tentokrát ale půjde v jejich historii skutečně o nejrazantnější inovaci. Kromě odborníků napříč hudební branží totiž budou o vítězích nově rozhodovat také členové Síně slávy společně s hudebníky, kteří již dříve Cenu Anděl získali v některé z hlavních kategorií. Do průsečíků názorů na to, co bylo na hudební scéně v uplynulém roce nejlepší, tak přibude další, dosud
opomíjený hlas.

Obměnou prochází také názvy a pojetí některých oceňovaných kategorií. Například místo Zpěváka a Zpěvačky roku se budou Andělé udělovat v kategoriích Sólový interpret a Sólová interpretka roku. Nového pojetí se také dočkají někdejší Žánrové ceny Anděl, které se již nebudou oddělovat a oceňovat pouze „malými“ replikami Andělů. Předány budou ve čtyřech nových kategoriích plnohodnotně, přímo během slavnostního ceremoniálu ve Foru Karlín.

„Andělé jsou nejstarší odborné hudební ceny u nás. Jejich pojetí jsme ale potřebovali posunout blíž současnosti, kdy už do sebe pop dávno vsáknul většinu žánrů a sólový umělec nemusí v uvozovkách jen skvěle zpívat, ale může třeba i rapovat,“ vysvětluje změny hudební publicista Honza Vedral, který se stal předsedou Rady České hudební akademie. V té krom zástupců pořadatelů usedli i zpěvák Miro Žbirka, producent Jan P. Muchow, publicista a rádiový dramaturg Josef Vlček a televizní producent Jan Potměšil z České televize. „Společně už několik měsíců řešíme, jak ceny Anděl zlepšit, aby co nejlépe vypovídaly o stavu české hudební scény, měly respekt mezi muzikanty a byly atraktivnější i pro televizní diváky,“ popisuje Vedral přípravy 27. ročníku Andělů.

Aktuální ročník přitom do značné míry staví na půdorysu posledního předávání, které se sice konalo s minimálním rozpočtem v klubovém prostředí Lucerna Music Baru, ale přesto sklidilo chválu od diváků, kritiků i z muzikantské branže. I tentokrát proto Ceny Anděl znovu vyhlašuje tuzemská pobočka Mezinárodní federace hudebního průmyslu ČNS IFPI a organizuje tým Lucie Hájkové ze společnosti Luff Production.

Hlasování proběhne pod záštitou ČNS IFPI ve dvou kolech a pod dohledem notáře. Česká hudební akademie bude vybírat z desek nominovaných přímo hudebními vydavateli, včetně těch nezávislých.

Možnost nominovat zajímavé tituly vydané v kalendářním roce prostřednictvím webu www.andelceny.cz je otevřená všem zájemcům a subjektům.

Ceny Anděl budou uděleny 20.3. 2018 v přenosu ČT z pražského Fora Karlín v těchto kategoriích:

Album
Skladba
Skupina
Sólový interpret
Sólová interpretka
Objev
Videoklip
Folk
Jazz
Elektronika
Alternativa
Síň slávy


Více článků o Ska & Reggae Andělech najdete zde:  Anděl – vyhledávání