PROFIL: JACOB MILLER

Jacob Miller se narodil se v Mandeville na Jamajce 4. května 1952 rodičům Joan Ashmanové a Desmondu Elliotovi. V osmi letech se přestěhoval do Kingstonu, kde vyrůstal se svými prarodiči. Jako mladík trávil čas ve zkušebnách, studiích a soundystémech, včetně populárního Studia One Clementa Dodda.
Nahrál pro Dodda tři skladby, včetně Love is a Message v roce 1968, s Rockers Sound Systémem bratrů Swaby’s (Horace, později nazvaný Augustus Pablo, a Garth).
Píseň neměla moc úspěch, a Dodd nejevil o Millera zpočátku zájem, naopak trvale zapůsobil na Augusta Pablo z Rockers Sound System.

Poté, co bratři založili v roce 1972 svůj vlastní label, Pablo nahrál verzi Love is a Message pod názvem Keep on Knocking (1974). V příštím roce a půl pro něj Miller nazpíval dalších pět skladeb Baby I Love You So, False Rasta, Who Say Jah No Dread, Each One Teach One a Girl Named Pat. Tyto písně byly vydány s dubovými verzemi od King Tubbyho na B stranách a přinesly Jacobovi popularitu, která ho přivedla i k Inner Circle, kapele, která byla tehdy známá předělávkami největších amerických hitů.

Kapelník Roger Lewis si Millera oblíbil pro jeho veselou povahu a vtipnost, udělal z něj hlavního vokalistu. Lewis sám hrál na kytaru, na basu Ian Lewis, Bernard „Touter“ Harvey na klávesy a Rasheed McKenzie na bicí. Vedena Jacobem „Killer“ Millerem, byla skupina stále více v populární. V roce 1976 podepsali smlouvu s Capitol Records a vydali dvě alba, Reggae Thing a Ready for the World. Jejich první hit s novým zpěvákem byl Tenement Yard, následovaný Tired Fi Lick Weed In a Bush.

Už během této spolupráce s Inner Circle začal nahrávat sólové pecky Forward Jah Jah Children a Girl Don’t Com produkované Gussie Clarkem, potom I’m a Natty v produkci Joe Gibbse. Za píseň All Night ‘Till Daylight získal druhé místo na Festivalu jamajských písní ’76. V roce 1978 vychází jeho první sólové album Dread Dread.
S „Hosmouth“ Wallacem a dalšími hudebníky si zahrál i v legendárním filmu Rockers, kde s Circles zahráli hit Tenement Yard.

Ačkoli jeho sólová tvorba má svůj základ v Inner Circle, styl který preferoval se od Circles, (experimentujícími s jinými žánry, včetně popu, soulu, funku a disca) lišil. Inklinoval ke klasickému roots rock reggae, ozvláštněnému jeho nezaměnitelným vibratem. Jacob Miller byl energický showman, svůj zpěv na koncertech doprovázel divokými tanci.

V březnu 1980 spolu s Bobem Marleym a Chrisem Blackwellem slavnostně otevřeli pobočku Island records v Brazílii. S Inner Circle a Bobem Marleym a The Wailers právě připravovali americké turné. Krátce na to, 23 března, byl na Hope Road v Kingstonu zabit při automobilové nehodě.


převzato z roots-reggae.cz

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více