BUDOUCNOST FESTIVALŮ JE…

Právě teď na začátku léta proběhla v médiích zpráva o tom, že se letos nebude konat nejstarší český bigbítový festival v Trutnově, který byl trnem oku komunistické policii už v 80. letech minulého století. Pořadatel kultovní akce Trutnoff (dříve Trutnov Open Air) Martin Věchet se nedohodl ani s městem Trutnov, ani s obcí Mladé Buky a festival letos jednoduše nebude. Názory na to, jaký je skutečný důvod toho, že se akce nekoná, se liší – záleží na tom, koho se zeptáte.

Martin Věchet v rozhovoru na webové stránce festivalu vysvětluje, jak věci vidí ze své perspektivy: radnice v Mladých Bukách jednoduše festival na svém území nechtěla a stanovila podmínky, které byly pro organizátory nepřijatelné. U trutnovského areálu Bojiště zase nebyl znám nový nájemce a nebylo tedy s kým se dohodnout. Trutnovský starosta Ivan Adamec v loňském srpnovém vydání Reflexu ale tvrdil, že organizátoři se především dohodnout nechtěli a za problém považoval spíš upadající kvalitu akce. Když se trochu porozhlédnete po internetu, zpráv o zhoršující se kvalitě festivalu najdete víc a konkrétně v Reflexu Jiří Štefek 1. června 2017 mluví přímo o smrtelných křečích. Skalních fanoušků trutnovského festivalu ale bylo dost a spousta lidí tam jezdila jen pro tu speciální atmosféru bez ohledu na to, jaké zahraniční megahvězdy tam vystupovaly. Evidentně jim nevadilo ani pokulhávající zázemí, ať už jde o občerstvení, nebo o hygienu. Trutnovského festivalu je zkrátka škoda.

Mnohem horší důvod ke zrušení akce ale mají ve Švédsku, kde se od příštího roku už nebude konat tamní největší hudební festival Bråvalla. Poslední ročník proběhl minulý víkend a došlo tam k 11 nahlášeným případům sexuálních útoků a znásilnění žen. Organizátoři akce takové chování odsoudili a prohlásili, že za těchto okolností není bezpečné, aby se akce v následujícím roce konala. Není to poprvé, kdy na tomto festivalu k sexuálním útokům došlo, ale protože se počet případů zvyšuje, není možné nereagovat.

Případy sexuálních útoků byly hlášeny i na dalších festivalech ve Velké Británii a v Německu a nevyhýbají se ani pověstnému Oktoberfestu. Asi největší pozornost médií v tomto ohledu ale získaly silvestrovské oslavy v Kolíně nad Rýnem loňského roku. Problém se ale netýká jen vyspělých západních zemí s rozsáhlými přistěhovaleckými komunitami. Ano, děje se to i v takzvaném srdci Evropy plném civilizovaných lidí bez uprchlických táborů a diaspor. Těžko říct, kolik je vlastně obětí sexuálního napadení na různých hudebních akcích, protože ty to zatím z různých důvodů obvykle policii nehlásí.

Myslím, že by se o tom mělo mluvit, nemůžeme přece rušit kulturní akce kvůli lidem, kteří se neumějí chovat. Fotbalové stadiony se taky musí nějak vypořádat s násilím, které se tam občas děje. Nezrušíme přece všechny fotbalové zápasy! Když projdete branou hudebního festivalu, připadáte si jako v jiném světě. Sdílíte tu kouzelnou atmosféru s tisíci dalšími lidmi, kteří pravděpodobně mají rádi muziku stejně jako vy, nebo prostě přijeli strávit víkend s kamarády a tu muziku si tam teprve oblíbí. Takže, milí organizátoři hudebních akcí, dělejte prosím všechno pro to, aby festivaly pokračovaly a aby stály za to. My totiž chceme chodit na festivaly a chceme tam poslouchat hudbu a bavit se, ne bát.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více