Interview s Ray Colemanem (Black Music 1976)

[článek #389]

Jsem nesmírně radostnej že jsou tady lidi jako Martin M. (přezdívanej Vincent Vega), kteří taky přihodí ruku k dílu, a že se i já něco dozvím. Takhle dlouhý interview bych já sám přelouskával měsíc. SUPER PRÁCE  a moc ti děkuju chlape! Interview z roku 1976 tu ještě nemáme. Pro ty, kteří neví vo co go, článek přímo navazuje na článek předchozí.

Marley:Spravedlnost musí pokrýt zem, tak jako voda pokrývá moře. Pokud mi Bůh nedá skladbu, kterou bych mohl zpívat, tak nebudu mít co zpívat. To co my (černí lidé) opravdu chceme je právo na to mít pravdu a právo na to se zmýlit. Země musí fungovat co se týče vítezství dobra nad zlem. Ne, já nechci úspěch. Uspěch je nic – víš jak to myslím? Následuješ systém a ten tě zabije. 

Novinář: Je záměrem vaší hudby konvertovat bílé lidi, aby poslouchali vaší muziku, nebo je reggae jen hudba tvořená černochy pro černochy? Může běloch vůbec umět hrát reggae? 

Marley: Reggae nemůže udělat nic sobě vlastní. Bůh říká: Dokud filosofie udržuje jednu rasu nadřazenou a druhou podřazenou, a ta je permanentně zdiskreditována… nemůžeme tu mít nikdy mír.

Novinář: Takže, nakonec, vy chcete komeční úspěch pro reggae jako hudbu takovou, která by mohla být úspěšným nástrojem pro sociální a politickou propagandu?

Marley: Když hrajete hudbu, nebo jí posloucháte a nevíte proč jí hrajete nebo posloucháte, kromě peněz a potěšení…no… to můžeš mít vážně potíže. Reggae něco sděluje, ale může to mít význam jen tehdy, kdy to něco znamená pro hudebníky, kteří reggae hrajou a zároveň pro lidi, kteří ho poslouchají.

Novinář: Jakou má souvislost váš obrovský osobní úspěch s vašimi přáteli, hudebníky ve vaší skupině a s vašimi starými kamarády z Kingstonu?

Marley: Mý kamarádi? Oni neví o co jde – dobře, oni to vědí, ale jsou tak KLIDNÍ! V tomhle nejsou žádné rozdíly. Nebyl jsem po ničem hladový předtím než jsem začal zívat mé písně na mezinárodní úrovni. Hlavní věc je ta, aby se mý kamarádi cítili stejně jako já – musíme bojovat proti systému, protože Bůh nerozlišuje černé, bílé, modré, růžové nebo zelené. Lidi jsou lidi, víš jak? Tohle je zpráva kterou se snažíme šířit.

Novinář: Jak momentálně vypadá přátelství mezi vámi a ostatními jamajskými hudeníky jako jsou Toots a Jimmy Cliff? Je zde podobný pocit že každý z vás je ve stejném hnutí? 

Marley: Já nevím. Vidíme se jen občas a nenavštěvujem se. Podívej, každej z nás tvrdě maká. Jsme zaneprázdněni. Tvoříme každým okamžikem. Ale jsme dobrý kámoši.

Novinář: Máte vy, nebo vaši přátelé pocit, že reggae je anti-bělošská muzika? 

Marley: Má hudba brání spravedlnost. Když jsi černoch a jsi špatným člověkem, tak jsi špatný. Pokud jsi běloch a jsi špatným člověkem, tak jsi špatný. Pokud jsi indián a jsi špatným člověkem, tak jsi špatný. Je to univerzální. Takže proti bělochům? To nemůžu říct. Má hudba bojuje proti systému, který učí žít a zemřít.

Novinář: Jakou hudbu posloucháte kromě reggae? 

Marley: Soul, jazz, calypso, blues. Líbí se mi spousta dobré muziky. Jazz je kompletní hudba. Hudba ve které je cit. Nemám rád hudbu, nebo cokoli co pojednává o zlých věcech v životě, protože já se chci zabývat pouze pravdou. Když příliš brzo poznáte zlé věci, tak se ve vás zakoření, a protože nejsme dokonalí, tak se změníte v tom nejhorším slova smyslu. Teď mám takový pocit, že se texty skrz nahrávky dostávají do celého světa. Ale jasně, nejsem to já, kdo sděluje tyto věci, ale Bůh. Ale když je vše hotové a slovo bylo vyřčeno a já dodělal všechny části mého džobu v Americe a všude jinde, tak to je konec celé mé práce, kvůli které jsem tady. Nechystám se to udržet stylem „dělej, dělej!“ Já prokazju službu sdělováním pravdy, tak jak jsem říkal. Budu to dělat do té doby, dokud neuspokojím lidi zprávou, že Rastafari je všemocný a my černí lidé dosáhmene vykoupení, ostatně tak, jako všichni ostatní. Nedělám to pro peníze, chlape. Dělám to pro to, že to musím dělat. Tady by neměla být válka mezi bílými a černými! Ale dokud bílí lidé poslouchají černé s nastraženýma ušima, tak potom tady musí být—–, noo……. TUŠENÍ!

Novinář: Jak poznáte, že je vaše práce hotová?

Marley: Protože se budu cítit spokojený a také pocítím únavu. A Bůh i lidé mi to sdělí. Je to vykoupení, víš? Tohle nikdo nemůže zastavit.

Novinář: Vy jako jedna z nejdůležitšjčích postav, která reggae produkuje, necítíte určitou zodpovědnost, nebo nejste z toho nervózní? 

Marley: Nikdy jsem o tom nepřemýšlel, víš? Když se se mnou o tomhle nikdo nebaví, nepřemýšlím o tom.

Novinář: Ale čtete noviny a vidíte své jméno v záři reflektorů…

Marley: Něco zhlédnu, ale není toho tolik. Víš, já to necítím jako něco, co by mě tížilo. Nic nemůže být špatné napořád. Věci se zlepšují. Pro mě to není žádný problém.

Novinář: Vaše nové album se jmenuje Rastaman Vibration…

Marley: Joo.. Chýlí se to k úspěšnému konci. V hudbě na nic nepospíchám. Album je téměř hotové, ale nechci to uspěchat.

Novinář: Bude album obsahovat více témat o Rastafari než kdy jindy? Název tomu napovídá.

Marley: Je to rasta hudba tak to musí být rasta vibrace! My vibrace bereme vážně a jsou obsaženy ve všech nahrávkách, ne jen v této. Teď je důležité ukázat světu, kerý o nás možná něco slyšel, ale neví nic o významu naší hudbu, že s Bobem Marleyem a Wailers je vše o vibracích. Chceme, aby tato nahrávka byla poznána různým způsobem, jak u mladých lidí na Jamajce tak v Americe. Není to jen o poslechu, ale také o přemýšlení.

Novinář: Budede vycházet i s lidma kteří nejsou rasta? 

Marley: Dejte lidem šanci, ok? Nechci je ukřižovat, tak jako byl ukřižován Ježíš Kristus, jen proto, že nebyl rastaman! Není problém když lidi nejsou rasta, ale když ze z rasta člověka stane někdo jiný, který by měl u rasta zůstat. 

Novinář: Chtěl byste publikum mimo Jamajku konvertovat k rastafariánství, aby plně chápalo vaší hudbu? 

Marley: Jasně chlape! Rasta vibrace pokryjí zem, tak jako voda pokrývá moře!

Novinář: Jste vegetarián? 

Marley: Jo..

Novinář: Je to striktní záležitost Rastafari? 

Marley: Nejím maso a je to jednoduché – bible říká co dělat. Nejíst vepřové, koně, opice, kachny… ale můžeš jíst důbež.

Novinář: A alkohol — pijete? 

Marley: Ne, občas trošku vína, jinak nic. Duše tím trpí. Když se lidé chtějí uvolnit, tak pijí alkohol, ale ze stejného důvodu já kouřím bylinu. Každý se potřebuje uvolnit, ale někteří lidé to dělají špatným způsobem. Alkohol je zlo. Bylina roste..

Novinář: Jak moc kouříte? 

Marley: Hojně. Moji přátelé cítí to samé jako já, když kouří. Dosahujeme stejné úrovně, chápeš? To je to, čeho se babylon bojí – že lidé budou smýšlet stejným způsobem.

Novinář: Může být člověk rastaman a nekouřit? 

Marley: Jasně. Ale pokud budeš proti bylině bojovat, tak se mýlíš. Nejde proti tomu bojovat. Je to léčba národů..

Novinář: Ale kouření byliny je na Jamajce nelegální..

Marley: Ďábel zakazuje kouření proto, aby lidi nemysleli jednotně. Babylon nechce, aby lidé smýšleli stejným způsobem. Babylon tě chce klamat až do smrti. Tak proto ďábel říká, že kouření je nelegální. Někdo hledá moc. Bůh jí hledat nemusí, protože jí má. Ďábel potřebuje moc a tak řiká věci jako že je bylina ilegální. Pokud mají moc jedinci, nemusí jí používat.

Novinář: Využil by jste eventuálně vlivu na ostatní lidi pomocí moci v podobě muzikanta nebo misionáře? 

Marley: (dlouhá odmlka) Nepřemýšlím o … moci. To je vtipné slovo. Bůh má moc a nedá se zastavit..

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více