V Orleáns 1980

[článek #386]

Píše se 11. červen 1980, Bob Marley se svými The Wailers vystupuje na jeviště festivalu v Orleáns,před 9.000 trochu překvapených diváků.

Císař Reggae – Ikona Rasta kultury se v roce 1980 vyskytla v rodném městě Johanky z Arku vůbec poprvé, rozhejbat Le Parc des Expos, volně přeloženo – výstaviště Expo 1980.

„Pamatuji si na ten den, toho 11. června, sotva 9.000 lidí čeká na tenhle okamžik na Expu“ připomíná Jacques Fichet,  pamětník onoho koncertu. „Musím říct, že v té době to byla hlavní mezinárodní hvězda. Byla to obrovská událost v Orleáns. Našli se ale taky takový blbci co si mysleli že jde o podvod. Ale byl to opravdu on, v té době jsem u nikoho jiného neviděl tak dlouhé dready. Spoustu lidí se mě na ten zážitek později ptalo,“ doplňuje Jacques. „Mám pocit že on nepotřeboval, aby mu lidi šíleně tleskali, podmanil si je hudbou. Myslím si, že to stálo město hodně peněz, přivést někoho tak slavného, ale opravdu to stálo za to. V jeho textech se odrážel obyčejnej život, a bylo to taky příjemné reggae.“

„V zákulisí nevoněla marihuana, jak si všichni mysleli. Ani kapka alkoholu. Musím říct, že Bob mě překvapil svou zodpovědností, možná si zapálil na hotelu, ale to už byla jeho věc.  Bylo to poprvé ale také naposledy, kdy jsem ho viděl, zemřel následujícího roku, bylo mi to líto. I když, viděl jsem a nadosmrti si to budu pamatovat“ doplňuje závěrem Jacques.

Zajímavej je krátkej videozáznam, natočený francouzskou televizí Ina.fr, kterej se taky počítá do archívu roku 1980. Celej ke shlédnutí ZDE.
Tak zase příště  přátelé .

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více