UNESCO zařadilo reggae na seznam světového kulturního dědictví

Včera, ve čtvrtek 29. listopadu 2018 se náš oblíbený hudební styl se dostal na seznam UNESCO. Už bylo na čase  😉

Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu tak rozhodla na svém zasedání na ostrově Mauritius.

Hudební styl reggae, který postupně vznikal na Jamajce na přelomu 60. a 70. let, zařadilo UNESCO na seznam světového kulturního dědictví.

Oceněný hudební žánr se dostal to kategorie „nehmotných“, které ale kulturní a vědecká organizace považuje za hodné ochrany a propagace.

UNESCO při hodnocení nominace zdůraznilo přínos reggae v podobě šíření povědomí „v otázkách nespravedlnosti, odporu, lásky a lidství“, uvedla agentura AFP. Mezinárodní komise také zmínila mnohdy „duchovní, smyslný a socio-politický rozměr“ žánru.

Komise UNESCO dodala, že u reggae se nezměnila základní funkce této hudby jako prostředku, který spouští veřejnou diskusi, umožňuje motlitby k bohu a poskytuje očištění.

„Reggae je výhradně jamajské. Je to hudba, kterou jsme vytvořili a která pronikla do všech koutů světa,“ prohlásila v souvislosti s přidáním na listinu UNESCO jamajská ministryně kultury Olivia Grange.

Žánru se tak dostalo stejné pozornosti, jako např. jezdecké škole ve Vídní, českému loutkařství (které se na seznam dostalo v roce 2016), masopustu, nově i modrotisku a více než 300 dalším tradicím.

UNESCO ve svém vyjádření připomíná, že reggae bylo na svém začátku hlasem menšin, dnes je ale „hráno a přijímáno napříč společností, včetně různých genderových, etnických a náboženských skupin“. Oceňuje v té souvislosti příspěvek tohoto hudebního stylu k mezinárodní debatě o otázkách nespravedlnosti, vzdoru, lásky a humanity.

Reggae se zrodilo během šedesátých let minulého století na Jamajce. Je směsicí mnoha hudebních vlivů: původní jamajské, ale i karibské a latinské hudby. Přijalo také neoafrické styly, tedy soul a R&B ze Severní Ameriky – to vše se spojilo do žánrů ska a následně rocksteady. Z nich pak vzniklo reggae.

Název dal reggae jeden z prvotních interpretů tohoto stylu Toots Hibbert a jeho skupina tThe Maytals. Nový styl pojmenovali rocksteady hitem Do the Reggay z roku 1968. „Ta hudba byla skvělá, ale nikdo vlastně nevěděl, jak ji nazvat. Na Jamajce jsme měli slangový výraz ‚streggae‘ a to mě inspirovalo. Řekl jsem: Pojďte, uděláme to ‚reggay‘,“ popsal začátky typického jamajského žánru Hibbert při nedávném koncertu v Praze.

Nejslavnějším představitelem houpavého rytmu je bezesporu Bob Marley. Jeho skladby vyprávěly příběhy z chudé Jamajky a toužily po spravedlivějším světě. Reggae zpopularizoval i mimo svou zemi a spolu i s ním související náboženské hnutí – rastafariánství – dredy a opojení marihuanou. Do světa se žánr dostal i díky nejznámějšímu jamajskému filmu The Harder They Come z roku 1972 nebo cever verzi Marleyova hitu Ishot the sheriff od Erica Claptona z roku 1974.

První reggae kapelou, která získala prestižní ocenění Grammy, se stala jamajská kapela Black Uhuru. Zaujala albem Anthem. Skupina, jejíž název ve svahilštině znamená „černá svoboda“ (což je původní název nejvyšší africké hory Kilimandžáro), byla založena v roce 1974, svou první desku Love Crisis vydala o tři roky později.

K nestorům jamajského reggae patří i zpěvák a rastafarián Burning Spear či kapela Inner Circle a také reggae vokální skupina Wailing Souls. Z původní kapely The Wailers Boba Marleyho se později sólově proslavili Peter Tosh a Bunny Wailer, reggae propadli i skoro všichni Marleyho synové.

Reggae je vedle cukrové třtiny nejdůležitějším vývozním artiklem z největšího anglicky mluvícího ostrova v Karibiku. Na Jamajce se prý hudba neposlouchá, ale žije. Místním pomáhá překonat extrémní chudobu a život v přelidněných městech s největším počtem vražd na počet obyvatel.

UNESCO reggae považuje podle svého vyjádření za hudbu se sociopolitickým a duchovním rozměrem. „Její základní společenská funkce – jako prostředku společenského komentáře, očistného cvičení a způsobu chvály Boha – se nezměnily a tato hudba je nadále hlasem pro všechny. Studenti se hudbě učí od raného dětství a reggae festivaly jako Reggae Sumfest a Reggae Salute jsou přínosem nejen pro hudebníky,“ napsala organizace.


zdroje:
https://ct24.ceskatelevize.cz/kultura/2665568-everythings-gonna-be-alright-reggae-je-dedictvim-unesco
https://www.irozhlas.cz/kultura/unesco-nehmotne-kulturni-dedictvi-reggae-hurling-irsko-jamajka_1811291245_ado
https://www.reflex.cz/clanek/zajimavosti/91549/kultura-dredu-a-marihuany-pod-kridly-unesco-privitejte-reggae-na-seznamu-kulturniho-dedictvi.html
https://www.denik.cz/hudba/reggae-hlasa-lasku-i-nespravedlnost-hudebni-styl-je-na-seznamu-dedictvi-unesco-20181129.html
https://refresher.cz/60665-UNESCO-zaradilo-reggae-na-seznam-svetoveho-kulturniho-dedictvi
https://ich.unesco.org/en/RL/reggae-music-of-jamaica-01398
https://www.dw.com/en/reggae-makes-unesco-world-heritage-list/a-46498589

Reggae Added to UNESCO’s ‘Intangible Cultural Heritage’ List


https://www.bbc.com/news/entertainment-arts-46383617

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více