ZIGGY MARLEY NA COLOURS OF OSTRAVA 2018!

Nejstarší syn krále reggae zahraje poprvé v ČR

Podobně jako otec, navždy obr všech obrů reggae, na sebe Ziggy Marley vzal úlohu šiřitele poselství lásky, pozitivních vibrací a míru. Namísto chůze po vyšlapaném chodníku se ale vydal vlastní hudební cestou: jeho inovativní reggae s chytlavými melodiemi vstřebalo daleko víc rocku, funky, soulu a popu.

Táta už zpívá na nebesích a nemůže k telefonu, pokud by se tak stalo, určitě by kvitoval synovo motto: “Vždycky je před námi cesta dále, vždy existuje naděje v dalším východu slunce, v další sekundě a další minutě.

V roce 2018 padesátku slavící David Nesta Marley – nejstarší syn Boba a Rity Marleyových – přezdívku nezískal, jak každého napadne, podle Bowieho Ziggy Stardusta. V jamajském slangu se tak totiž říká jointu. Už jako malý se motal okolo tátových The Wailers; se sourozenci založil úspěšnou skupinu The Melody Makers a v roce 2003 se pustil do sólové kariéry. Velmi úspěšné, však mu osm Grammy a mnoho nominací do klína nespadlo jen pro slavné jméno.

Ziggy představuje komplexního kreativního umělce: v jeho katalogu najdeme album a ilustrovanou knihu pro děti, kuchařku, výrobu biopotravin i komiks Marijuanaman. Souběžně s hudbou jde Ziggyho filantropie: v přesvědčení, že děti představují neomezený zdroj naší budoucnosti a čím více jim můžeme dát, tím více sami sebe osvítíme, založil s manželkou nadaci URGE (Unlimited Resources Giving Enlightenment) pomáhající chudým dětem na Jamajce, v Africe a vlastně všude, kde je potřeba. Spolupracuje také s OSN a neziskovou hudebně vzdělávající organizací Little Kids Rock.

V hudbě se spoléhá především sám na sebe, rád se ale postavil po bok mnoha velkých hvězd: Angelique Kidjo, Taj Mahala, The Chieftains, Paula Simona, Stinga nebo Dony Summer. Jeho hudba se objevila také v mnoha filmech a dokumentech. Společenský aktivismus zahrnující ochranu přírody přirozeně vstoupil i do Ziggyho textů, kdy tvrdí, že inspiraci čerpá ze všech stran – “z celého vesmíru, lidstva, lásky a míst, o kterých ani netuší, kde se nacházejí”.

Reggae pro něho představuje mocnou hudební zbraň s mezinárodním dosahem a věčné srovnávání s otcem sice chápe, přesto odmítá: “On byl jedinečný, já hraju reggae Ziggy Marleyho.” K jeho skladbám se na koncertech přesto často rád vrací. Ne z vypočítavosti – z úcty a pro jejich nesmrtelnost.

A s pokorou tvrdí: “Jsem studentem reggae. Nejsem jeho učitelem. Reggae je mantra, meditace. Reggae je rytmus a vědomí. Pro mě je jeho potenciál nekonečný. Jako student jsem tu od toho, abych posouval jeho hranice dále, než si lidé myslí, že by měly být. A chci reggae neustále nově vytvářet, než abych ho neustále opakoval. Tvořit tak, aby hudba byla neustále živá. Být živý znamená být tvořivý. A to je mole role studenta – zajistit, aby tato hudba zůstávala tvořivá a živá.

 

Je nejstarším synem Boba Marleyho a sám už se stal legendou žánru reggae. Devětačtyřicetiletý jamajský hudebník Ziggy Marley v květnu vydá sedmou sólovou desku Rebellion Rises a v červenci bude jednou z hvězd festivalu Colours of Ostrava. Prozradil nám, že na jeho „přezdívku“ se ho před lety ptal i David Bowie.

Z chystaného alba je zveřejněn stejnojmenný singl, podle kterého bude Rebellion Rises moderní podobou reggae. „Je to, co to je. Já hudbu vytvářím, nepopisuji. To nechám na vás,“ řekl Ziggy Marley v telefonickém rozhovoru s iDNES.cz. „Ta deska vypovídá o aktivismu i pravé lásce,“ dodal.

Bob Marley (vlevo) a jeho syn Ziggy Marley. Podoba se nezapře.
Malý joint Marley

Dospívání ve stínu ikonického hudebníka jej k muzice předurčilo, ale jak sám říká, nebylo to dané. „Hudební kariéra je něco, co se nám přihodilo, ne že bychom si to cílevědomě vybrali. Máme inspiraci psát písně, které přinášejí lidem nějaké poselství. A stala se z toho profese, ale poselství je tomu nadřazené.“

Že se v dětství nevěnoval pouze hudbě, dokládá výčtem dalších činností, jako je sport, farmaření a samozřejmě vzdělávání. „Vzpomínám na věci, které jsme spolu s otcem dělali. Hráli jsme fotbal, chodili do přírody, byl jsem s ním na koncertech i ve studiu, to jsou velké zážitky,“ přibližuje svůj život s Bobem Marleym, který se dožil pouhých šestatřiceti let.

Jeho první syn je nyní o třináct let starší. Jak se změnilo reggae, hudba, kterou se od otce učil? „Věci se přirozeně mění, ale ten základ, myslím, zůstává. Je to jako s receptem, který se používá roky. Můžete vyměnit některé ingredience, ale ta podstata tam pořád bude,“ tvrdí Marley.

Na příjmení je hrdý jako na dar a požehnání. Vysvětluje však také, jak přišel k přezdívce Ziggy. Ve skutečnosti se jmenuje David Nesta Marley, ale nikdo mu tak neříká. „Není to podle Ziggyho Stardusta, znamená to prostě ‚malý joint‘ a říkal mi tak odmala otec. Ale Bowieho jsem potkal a rovněž se na to ptal. Narodil jsem se v roce 1968, pár let před vydáním alba, na němž jeho alter ego ožilo. Tak říkal, že to chápe,“ vzpomíná.

Album Rebellious Rises vyjde 18. května 2018!
Tracklist:
01. See Dem Fake Leaders
02. The Storm Is Coming feat. Gideon Marley
03. World Revolution feat. Samuill Kalonji
04. Your Pain Is Mine
05. Change Your World
06. I Will Be Glad
07. High On Life
08. Circle Of Peace feat. Stephen Marley
09. I Am A Human
10. Rebellion Rises


Zdroj:
https://www.colours.cz/ucinkujici/ziggy-marley
https://kultura.zpravy.idnes.cz/ziggy-marley-colours-of-ostrava-dao-/hudba.aspx?c=A180416_154931_hudba_vha

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více