RECENZE: JOSS STONE – WATER FOR YOUR SOUL

Já vím, jsem ignorant. Popravdě řečeno, o Joss Stone jsem slyšel prvně až když byla loni vyhlášena nejlepší reggae zpěvačkou ve Velké Británii. Díky tomu se zvedla mohutná vlna protestů od reggae fans a začalo se o tom psát i na místech, která sleduji. Dnes se na stránkách Jamaican Observer objevil další článek, ve kterém jsem se dočetl, že desku koprodukoval Damian Marley a v roce 2015 byla nejprodávanějším reggae albem ve Velké Británii. Nedalo mi to a poslechl jsem si ji.


Úvodní skladba Love me má intro jak od Petera Toshe (na první poslech mě napadlo Legalize it – poslouchej basu a klávesy). Po té se ozve refrén zpívaný andělským hlasem a sloka v o něco nižší, ale o to naléhavější soulové poloze, což se do konce ještě několikrát zopakuje.
V This Ain’t Love se po úvodním „toshovském“ takřka nyabinghi krátce ozvou smyčce jak od Bee Gees v období Horečky sobotní noci. A písnička pak pokračuje ve spíš soulovém než reggae duchu až do konce.
Balada Stuck On You navozuje svou aranží „africkou“, respektive, díky použitým tablům (a podle mě trochu nadbytečnému sitáru v závěru) i „indickou“ atmosféru. O reggae v tomto případě mluvit nelze, písničce ale nemůžu upřít určitou kvalitu.
Star je zase spíš soulovka se smyčcovým orchestrem, gospelovým sborem, za zmínku snad stojí tak trochu „divně“ vybrnkávaná kytara.
Let Me Breathe – je tohle soul nebo r&b? Já to neumím rozeznávat. Z mého pohledu celkem nezajímavá popová věc (vhodná pro Radiožurnál?  😉 ).
Cut The Line – o něco zajímavější než Let Me Breathe, ale opět bych jí zařadil do všeobjímající škatulky „black music“, prostě nic pro mojí party.
Wake Up. Jsem v půlce desky a konečně zase slyším reggae, ovšem jen do refrénu, ten je zase soulovej, ale další sloka je zase reggae, pak zas ten refrén. Taky tam celkem nezajímavej mužskej hlas předvádí cosi jako raggamuffin. Třetí refrén a soul až do konce.
Way Oh. Úvod této skladby obstaral mužský sbor, který tak trochu zní jako Burlaci na Volze 😉 . Občas se ozývá tradiční reggae nástroj melodica. Jinak opět obvyklý model tohoto alba, roots reggae říznutý soulem. A pozor, dubový závěr.
Underworld – už mě to začíná pomalu nudit. Úvod na foukací harmoniku a pak zase v pomalém tempu roots reggae říznutý soulem – neřiká se tomu náhodou lover’s rock? Bacha, uprostřed dává Joss takový pěkně uhlazený raggamuffin.
Molly Town je trošku rychlejší než předcházející pecky, zase slyším melodicu, v radiu by se asi dala pustit, možná i v klubu. Vyzkouším to 😉 .
Sensimilla začíná piánem jako nějakej barovej ploužák a posléze se promění v barové r&b. Zazní i flétna. Nic pro mě.
Harry’s Symphony – nemůžu se zbavit dojmu, že jsem tuhle věc už někdy slyšel, ale v jiném podání. Uprostřed chlapík deklamuje jak Linton Kwesi Johnson.  Pak se na chvíli ozve i kousek Bad Boys od Inner Circle (teda v podání Joss). Už je mi to jasný, cituji seznam vypůjčených úryvků: „Cocoa Tea’s Young Lover, Barrington Levy’s On The Telephone, Be Careful by Matthew McAnuff and Inner Circle’s Bad Boys“. Tak nějak nevim, co si o této symfonii mám myslet.
Clean Water zní v úvodu hodně osmdesátkově (vzdáleně v tom slyším Marleyovské Soul Rebel). V jedné lajně až do konce. Klávesy jak od Eddy Granta z Gimme Hope Jo’anna.
The Answer mi připomíná devadesátkové počiny Ziggy Marleye, když se snažil vymanit z tátova stínu. V celkem pěkný taneční písničce by, podle mě, nemusely být ty otravný housle.


Abych to shrnul. Reggae vs. jiná hudba: 7 : 7. Z mého pohledu jde o celkem pěkný popový album, který bych si ale asi z vlastní vůle nekoupil. Deska je hezky nazpívaná i nahraná, k aranžím bych měl tu a tam drobné připomínky. Bohužel, nemám k dispozici bonusový disk s dubovými verzemi, takže nevim, jaký jsou. Kdybych byl „normálním“ hudebním žurnalistou, dal bych desce Water for your soul 4 možná i 4,5 * z pěti. Ale protože nejsem, moje hvězdičky si spočítejte pod článkem  😉

P.S. To fakt není v celé Velké Británii skutečná reggae zpěvačka, která v roce 2015 vydala desku?


Album vyšlo 31. července 2015, a to jako CD, Double CD, Double LP a samozřejmě i digitálně.

Track list:

Disc 1
1. Love Me
2. This Ain’t Love
3. Stuck On You
4. Star
5. Let Me Breathe
6. Cut The Line
7. Wake Up
8. Way Oh
9. Underworld
10. Molly Town
11. Sensimilla
12. Harry’s Symphony
13. Clean Water
14. The Answer

Disc 2
1. Way Oh Dub (Dennis „Dubmaster“ Bovell Mix)
2. Love Me Dub (Dennis „Dubmaster“ Bovell Mix)
3. Harry’s Symphony Dub (Dennis „Dubmaster“ Bovell Mix)
4. Sensimilla Dub (Dennis „Dubmaster“ Bovell Mix)
5. Molly Town Dub (Dennis „Dubmaster“ Bovell Mix)
6. Underworld Dub (Dennis „Dubmaster“ Bovell Mix)


http://www.jossstone.com


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více