RECENZE: The Autocratics – Change and Innovation

Nedokážu si vysvětlit čím to je, že zrovna Japonsko, země západní kultuře tak vzdálená dokáže tak příjmat „západní“ hudební žánry, ať už jde např. o japonský hardcore, crust nebo cokoliv jiného, pravdou ovšem je, že většina místních kapel nezůstává vůbec pozadu. To samozdřejmě platí i u ska, kapely jako Tokyo Ska Paradise Orchestra nebo OreSkaBand zná asi každý, i když za zmínku by určitě stály i 69 Yobsters, Oi! Skall Mates nebo The Autocratics a právě posledně jmenovaní vydali koncem roku 2014 desku Change and Innovation.

autocratics

Kapela pochází z Tokya a poprvé debutovala v roce 2010 albem 31 Years from 1979, na kontě mají celkem tři alba a dvě šestisinglové minidesky (z toho poslední Fall Of The Wall vyšla letos v srpnu). Jak je vidět, už z názvu jejich debutu, kapela je hodně ovlivněna hlavně britským 2tonem, což je znát i po hudební stránce ale tu a tam narazíme i na dirty reggae. Album Change and Innovation, které je zatím jejich poslední dlouhohrající deskou, vyšlo u japon. labelu Ska In The World a celkem na něm najdete 14 zářezů + bonus.

Album otevírá intro track The Autocracy In Modern Age. Hned za ním následuje Spirit of 79, který začíná intrem ze songu Hands Off She’s Mine od The Beat, což ještě víc podtrhuje i samotný název. Jinak jde o celkem povedený 2tone track, který napovídá v jakém duchu se tahle deska ponese. Třetí song v pořadí Change And Inovation mě moc nepřesvědčil. Za to následující The Captured City je pěkně svižná 2tone nakopávačka, přesně v duchu Specials – ska s špetkou punku, hold inspirace se nezapře! Autocratics ale nejsou jenom 2tone, ale jak jsem už říkal i trochu dirty reggae, které tu najdete v podobě tracků Upset The Past Rank. Early reggae instrumentálka jak ze stáje The Upsetters, Special Man Of Imitation, kde vaším uším bude lahodit solo na trombon a poslední The Democracy In Present Age s pěkně hutnýma Hammondama. Asi nejvíce „punkovým“ 2tone songem je další nakopávačka Bootboy Of Odd Man Out, podbarvená punkovou kytarou. Hned za ní následuje track The Onesided Order, který je naopak do „punkovějšího“ hábitu oděné reggae alá The Clash. Autocratics na legendy 2tonu nedají prostě dopustit, což platí i u songu Historical Noted Scene, který začíná intrem, jak jinak, než vypůjčeným od Specials. Just Because It’s Now bych řadil také spíš k těm slabším kusům, ovšem jedny z posledních zářezů, tracky Stupid Cornering (kde i tady pozorné ucho zaregistruje Specials) a Fellow Soldier vše opět vrátí do původních kolejí. Předposlední „chlastací“ Our Great Hometown nás přenese do hospody těsně před zavíračkou a jako bonus Dub Side Order, dubová verze tracku One Sided Order, která desku Change and Innovation uzavírá.

Jak je vidět kvalitní 2tone je doma stejně tak v Anglii ale i v Japonsku a deska Change and Innovation je toho důkazem. Co dodat? Kdybych měl tohle album popsat jako jídlo, napsal bych: „kvalitně vyvážený 2tone s mírnou příměsí dirty reggae, špetkou punku s nádechem Anglie roku 79 a okořeněný svérázným japonským přístupem. Za mě 5 * z 5!

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více