Chronixx uvádí své debutové album Chronology

„Má tu někdo rád reggae music?“ Ptal se jamajský sing-jay Chronixx vyprodaného sálu na Manhattan Irving Plaza v New Yorku. Odpověď publika ho evidentně neuspokojila a tak dodal: „Museli jste čekat venku v zimě abyste se sem dostali, to není možné abyste neměli rádi hudbu. Tak je tu někdo kdo miluje reggae?“ Dav tentokrát hlasitě zareagoval a sál osvítily desítky mobilních telefonů, snad aby zachytily tento mimořádný okamžik. Spokojený Chronixx začíná svou show.

Směs hitů z posledních šesti let se prolíná s doposud neoposlouchanými novinkami z jeho dlouho očekávaného debutového alba Chronology. Chronixx, za doprovodu skvělé kapely Zinc Fence Redemption, připravil pro publikum fantastickou devadesátiminutovou směs hudby, zpěvu, tance i občasných vtípků. Hlasité pozitivní reakce publika během celého koncertu potvrdily, že jeho návrat do New Yorku po téměř dvouleté pauze se více než vydařil.

Album Chronology, vycházející na lebelu Chronixx Soul Circle a distribuované společností Virgin Records (Universal), vyjde 30. června, dva měsíce po ukončení severoamerické části stejnojmenného turné, které mělo 44 zastávek. Tour mělo několik zcela vyprodaných termínů, včetně tří v New Yorku. V rámci show také vystupovali selector Max Glazer z Federation Sound, zpěvačka Kelissa a Chronixxův otec, reggae veterán Chronicle, který, dle Chronixxovýh slov, jej už v šesti letech naučil držet mikrofon a rozhýbávat lidi v publiku. Na některých koncertech s Chronixxem vystoupili i Jah9 a Jesse Royal.
V rozhovoru pro
Billboard Chronixx vysvětloval důvody, proč Chronology vyjde až po severoamerickém turné. „Někdy musíte věřit svým instinktům. A vydání alba až po turné je jen důsledkem toho, že jsem nechal věci volně plynout“.

Princip „nechat věci volně plynout“ se zatím Chronixxovi (narodil se před 24 lety v jamajském Spanish Townu jako Jamar McNaughton) evidentně vyplácí…

Jeho vystoupení na Central Park Summer Stage v červenci 2014 přitáhlo dav 5500 lidí (včetně např. Micka Jaggera), někteří odvážní fanoušci, jen aby lépe viděli,  vylezli i na okolostojící stromy. Chronixx se dvakrát objevil v Late night show Jimmyho Fallona a 19. května 2017 začalo jeho turné ve Velké Británii. V červenci se znovu vrátí do USA na pět dalších koncertů na východním pobřeží.

Rastafariánský umělec také získal smlouvu s Adidasem a stal se tváří nové kolekce Spring / Summer 2017 Spezial. Ta představuje sportovní oblečení inspirované Jamajkou sedmdesátých let minulého století. Stačí si vzpomenout na teplákové soupravy, polokošile, dresy nebo tenisky, které tehdy nosili Bob Marley nebo Peter Tosh 😉

Toho všeho Chronixx dosáhl bez podpory mainstreamových rozhlasových stanic, o televizích nemluvě. Ale nedalo se nevšimnout neuvěřitelného prodeje jeho, nejen kritiky oceňovaného, EP The Dread and Terrible Project (Chronixx Music, 2014), které se dostalo na vrchol žebříčku Bilboard Top 200 Reggae Album. Dle jeho vlastních slov byl Chronixx potěšen a zároveň velmi ohromen: „Bylo mi teprve 21 let a vlastně jsem si teprve zvykal na to jak se pohybovat na hudební scéně,“ a dodává: „i tak ale prodejům moc velkou váhu nepřikládám, protože málokdy reflektují skutečné reggae dění ve světě.“

Album Chronology vychází po řadě singlů úspěšných jak na Jamajce, tak i ve světě,  včetně „Smile Jamajka“ z roku 2013 a „Spanish Town Rocking“ z roku 2015 (oba tyto singly se objeví i na albu). Zapomenout nemůžeme ani na několik mixtapů. Především pak na „Start A Fyah“ v produkci Walshy Fire z Major Lazer, který už v roce 2012 upoutal k Chronixxovi pozornost široké veřejnosti. A „Roots and Chalice“, který v roce 2016 produkoval Max Glazer.

„O Chronology říkám, že je to moje první album, protože já mám rád alba jako logické celky. Cítím, že jsem odvedl kus dobré práce a doufám, že Chronology ocení také posluchači.“ Chronixx produkoval nebo koprodukoval většinu ze šestnácti skladeb, které album obsahuje.

Dva nové singly jsme už mohli slyšet. „Majesty“ s nádechem retro R&B a dancehallový „Likes“. Třetí singl „Skankin ‚Sweet“ produkovalo francouzské duo Bost & Bim. Výrazný one drop riddim korunuje naléhavý Chronixxův zpěv vyzařující takovou duchovní sílu, že při jeho poslechu posluchači zapomenou na své problémy a začnou tančit.

„Skankin ‚Sweet“ si můžete poslechnout zde:

Album Chronology bylo nahráno ve studiích v Brooklynu, Kingstonu, Londýně a Chicagu. Na albu uslyšíme ve skladbách „Country Boy“ a „Christina“ i bluesovou kytarovou legendu Donalda Kinseyho, který hrál na deskách a turné  Boba Marleye a Petera Toshe. Většina skladeb alba byla smíchána v Circle House Studios v Miami a v Manhattan Center v New Yorku.

„Díky tomu, že album vznikalo na více místech, je jeho zvuková stránka hodně bohatá a často přesahuje obvyklé reggae hranice. Spojení různých hudebních režisérů a zvukových inženýrů s atmosférou konkrétních studií dává desce rozměr, kterého nahráváním v domácím studiu někde v kuchyni prostě nelze dosáhnout,“ poznamenává Chronixx.

„To, co Chronixx dělá, není žádný nový hudební styl, ale ani to není tupé omílání starých postupů. Mám jeho hudbu prostě rád,“ říká zakladatel Island Records Chris Blackwell, který, mimo jiné, významně přispěl k tomu, že se kdysi z Boba Marleye stala světová superstar. Blackwell podepsal s Chronixxem smlouvu pro jeho label Blue Mountain Publishing v roce 2014. Blue Mountain / Cobalt právě nyní připravuje Chronixxovu novinku. “ Smlouvu s Chronixxem jsem podepsal proto, že mě na první poslech ohromil svým frázováním a timingem v jeho písních. To se nedá naučit, s tím se prostě musíte narodit,“ pokračoval Blackwell. „Taky se mi líbí, jak si jde za svým, staví na pevných základech a je velmi nadaný.“

Chronology je daleko „dobrodružnější“ než jeho předchozí nahrávky. Nabízí spojení mnoha různých vlivů, které formovaly jeho postupně se vyvíjející nezaměnitelnou identitu. Ve spektakulární skladbě „Legend“ se nádech country rocku mísí se sborovými backing vokály. Ve strhující rastafariánské hymně „Selassie Children“ zas slyšíme vliv sedmdesátkového r’n’b. Nakonec, všechny skladby na albu Chronology, jsou dovedně protkány různými vlivy tradiční jamajské hudby, které ve finále rozšiřují obvyklé reggae mantinely. „Všichni jsme ovlivňováni různými vlivy. Někteří lidé se raději drží jen toho svého jediného, ale já se snažím všechno, co jsem do sebe vstřebal, spojit dohromady,“ přiznává Chronixx. „Jsem hrdý na to, že se o tomto albu mluví jako o reggae, protože každý, kdo dokáže úspěšně zvládnout mystický reggae sound, musí být pracovitý a brilantní hudebník  😉 Já ale nesedím a nepřemýšlím o tom jaký typ hudby budu zrovna dělat, nebo co by měla moje hudba obsahovat, protože to bych nemohl prožívat ty nádherné mystické chvíle, kdy moje hudba vzniká vlastně samovolně.“


Chronology Track List

1. Spanish Town Rocking
2. Big Bad Sound featuring Chronicle
3. Skankin‘ Sweet
4. Ghetto Paradise
5. Country Boy
6. Smile Jamaica
7. I Can
8. Selassie Children
9. Black is Beautiful
10. Majesty
11. Loneliness
12. Likes
13. Tell Me Now
14. Legend
15. Christina
16. I Know Love [Bonus Track]


Chronixx, 'Chronology'


http://www.chronixxmusic.com/


převzato z http://www.billboard.com/articles/news/7792115/chronixx-debut-album-chronology-track-list

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více