MATISYAHU

Před deseti lety jsem napsal článek, který si teď můžete znovu připomenout. V té době bylo reggae na jiné cestě než teď a právě v té době začal vystupovat Matisyahu a my jsme byli opravdu zvědaví na to, jak přispěje k jeho vývoji. Když jsem teď zjistil, že Matisyahu je jedním z headlinerů letošního Uprisingu v Bratislavě, rozhodl jsem se ten článek projít znovu a myslím, že to byl dobrý nápad. Teď už jde vlastně o historický dokument, ve kterém jsem pár věcí předpověděl…a párkrát jsem se spletl. Takový je život, jenže kdo mohl tenkrát vědět, že Vybz Kartel bude teď sedět za vraždu, Buju Banton – taky ve vězení – studovat management a kdo mohl předpovědět novou vlnu roots reggae (Reggae Revival), kterou teď vede Chronixx, Protoje, Jesse Royal a Kabaka Pyramid, a že Jah Cure opravdu nebude hrát hlavní roli v dalším vývoji reggae?

Můj tehdejší názor si můžete přečíst níže v článku GOD, MUSIC AND RELIGION.

matisyahu-header2

BŮH, HUDBA A VÍRA

Místem konání 25. výročí Mezinárodních cen Reggae&World music (IRAWMA) bylo světoznámé divadlo Apollo v New Yorku. V posledních 25 letech jsou nejlepší počiny v oblasti reggae a world music každoročně odměňovány za svůj příspěvek k rozvoji hudebního průmyslu v těchto specifických žánrech. Asi 150 umělců a hudebních odborníků bylo nominováno týmem expertů z celého světa. Špičkoví interpreti byli na seznamu nominovaných vedeni jmény jako je Elephant Man, Damian Marley, Sean Paul, Lady Saw, Cecile, Macka Diamond, Tanya Stephens nebo Marcia Griffiths.

V kategorii Nejlepší začínající umělec se vedle rychle stoupající hvězdy jménem Gyptian a jedenáctiletého Q.Q. objevilo také jméno Matisyahu – 26letého ortodoxního žida z White Plains v New Yorku. Žije v New Yorku, to znamená, že Matisyahu mohl v letošních cenách IRAWMA počítat s domácí podporou. Jestli tento faktor nějak ovlivnil rozhodnutí, se nikdy nedozvíme, ale jisté je, že v sobotu 6. května 2006 Matisyahu přidal další významný úspěch na své cestě k mezinárodnímu uznání, když odcházel s cenou pro Nejlepšího začínajícího umělce. Tahle cena by mohla být bodem zlomu v kariéře opravdu zvláštního reggae umělce, když uvážíme, že od doby, kdy se asi před dvěma lety objevil na scéně, reggae komunita se začala v názoru na něj rozdělovat. Vousatý žid celý v černém, s brýlemi a mikrofonem v ruce v rytmu reggae? To je obrázek poněkud vzdálený od zbožnosti, která se očekává od nově zrozeného mladého vyznavače židovského náboženství, který našel Boha a víru. Proč míchá dohromady židovství a reggae muziku s rastamany maximálně spokojenými, když si zapálí joint nebo dýmku s marihuanou, zatímco chválí Jeho císařskou výsost, Haile Selassie? Nevyhnutelně si musíme položit otázku: Není tenhle chlápek Matisyahu jen šikovný trik, jak prorazit v hudebním byznysu a vydělat peníze? Není to rychlá cesta k určité slávě s využitím novátorského prvku? Nebo si tahle v dobré víře nová hvězda reggae – otázku náboženství ponechme stranou – naopak zaslouží náš respekt a podporu? Samozřejmě to byla kvalita jeho hudby, co rozhodlo.

Skepticismus byl nicméně podložený, protože je tady zřetelný trend mezi některými umělci dávat světu na odiv svůj vztah k Bohu a víře a nám běžným lidem není jasné, co si o tom máme myslet. Ptáme se, proč už nejsou osobní přesvědčení těchto jednotlivců soukromá? Příkladem je Sinead O’Connor, která vyvolává kontroverzi po většinu své kariéry hlavě z náboženských důvodů. Sinead si sama zničila hudební kariéru střety s katolickým kněžstvem po celém světě. Teď vidíme, že pokročila trošku dál, aktuálně chce použít rastafariánství, aby vzkázala světu, že Bůh a náboženství jsou dvě odlišné věci a že Bůh by měl být ochráněn před náboženstvím. Matisyahu na druhé straně chce použít svou víru, aby se dostal blíže k Bohu, přesněji řečeno v tomto případě je to židovská víra, co mu umožnilo najít cestu k jeho Bohu. V čem se Matisyahu a Sinead shodují, je, že hudba je prostředek k jejich vlastnímu hledání duchovní útěchy. Hudba je balzám, který dokáže zmírnit bolesti života.

Zvídaví lidé se můžou zeptat, kde Matisyahu získal své jméno. Pro odpověď musíme zajít zpátky do hluboké a bohaté historie jeho lidu a víry. Jeho jméno ovlivnil židovský duchovní z Hasmoneovců Makabejských žijící ve 2. století před Kristem, nicméně narodil se jako Matthew Paul Miller ve West Chesteru v Pensylvánii. Po jeho narození se rodina odstěhovala do židovské čtvrti v New Yorku a následně se začala starat, aby Matthew vyrůstal podle zákonů víry. Ale jsme v Americe, kde neklidný mladík může najít spoustu rozptýlení. Matthew byl víc než rozptýlený, o tom by jeho rodiče mohli vyprávět! Matthew ale po čase přijal chasidský judaismus, využil jeho životní styl spjatý s kázní a disciplínou, čímž víra v judaismus pomohla posílit mladý charakter. Naštěstí pro své rodiče a pro reggae prošel svou mladickou rebelskou fází, aby nakonec našel hudbu a Boha. Náhodné setkání s chasidským rabínem bylo finálním aktem jeho transformace.

Chasidský judaismus je proslulý používáním písní jako způsobu, jak se dostat blíž k mystické síle Boha. Matisyahu byl ovlivněn hlavně Shlomo Carlebachem známým jako Zpívající rabín a chasidská víra je silným zdrojem lyrického obsahu jeho písní, které mluví o duších, jejichž žízeň je při hledání Boha uhašena hudbou. V těch rebelských letech byla hudba konstantou jeho života, v té době se naučil používat beat box a rap. Táhlo ho to k punk-rockovým kapelám a svou oblíbenou kapelu Phish následoval po celé Americe, jen aby byl blízko jejich hudbě. Bylo to na jeho cestě nezdárného mladíka, když začal poslouchat hudbu Boba Marleyho. Texty Bobových písní udeřily na správnou strunu a tak se mu otevřela cesta k roots reggae a pevně ho připoutala k jeho hudebnímu uvědomění. Ale proč reggae? Proč ne rock nebo pop music, proč ne židovská folková muzika? Matisyahu vysvětluje, že ho – podobně jako Sinead O’Connor – přitahovalo spirituální bohatství reggae a jeho vztah k rastafariánské víře a zdůrazňuje společné kořeny judaismu a rastafariánství ve Starém zákoně. Člověk je v neustálém spojení s Bohem, i ve svých pozemských záležitostech, ale ze všeho nejvíc Matisyahu věří, že „pravda překračuje všechny hranice“ a že „hudba je vyjádřením duše“.

Cena IRAWM je pro Matisyahua zatím vrcholem jeho krátké kariéry, která začala v roce 2004 a odráží fakt, že celosvětová reggae komunita se přenesla přes počáteční šok z žida oblečeného v černém s mikrofonem v ruce. Na předávání cen ho poplácali po rameni ti nejlepší z branže. Damian Marley byl velkým vítězem té noci, společně se svým bratrem Stephenem odcházeli s hlavními cenami. Veteráni jako Alton Ellis, Eddy Grant a Marcia Griffiths i mladší Sean Paul a Daddy Yankee dokazují, že Matisyahu byl přijatý do rodiny reggae muzikantů. Matisyahu teď stojí po boku stoupajících hvězd jako je Gyptian, Jah Cure nebo I Wayne jako budoucnost reggae.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více