RECENZE: HOMEBWOYRASTA – EP LIVE IN PEACE

Olomoucká kapela HomeBwoyRasta patří již „pár“ let k absolutní české reggae špičce (doufám, že se neurazej, na Hané jsou samozřejmě bezkonkurenční jedničky 😉 ). A obohacuje ji svým pojetím moderního roots reggae.

Už v roce 2010 vyhrála východoevropské finále European Reggae Contest a v celoevropském finále ve španělském Benicassimu, které proběhlo v rámci největšího světového reggae festivalu Rototom Sunsplash, kluci skončili na  9. místě.

No a letos, konečně, nabídli nejen svým fanouškům EP Live in peace, které je snad předzvěstí celého alba.


Úvodní skladba WAKE UP (REVOLUTION IN OUR MINDS) už a capella intrem a posléze tempem odkazuje na inspiraci britskou scénou, především pak kapelou Aswad. Propracované aranže, obzvlášť se mi líbila práce s perkusemi a vokální harmonie, jen trochu narušuje, podle mě, až zbytečně dlouhé kytarové sólo a taky zvuk kláves zní tak trochu „staromódně“. Na úvod dávám 4,5 * z možných pěti.

LIVE IN PEACE začíná tak trochu jako Pohoda od Švihadla, což způsobuje použití pravděpodobně stejného rejstříku na klávesách. Opět živější tempo, příjemný zpěv jako sólový tak i back vokály. Akorát ta střední část, řekl bych, že call and response funguje skvěle na koncertech, tady bez těch „odpovědí  davu“ zní tak trochu suše. Možná se měl víc zapojit zbytek kapely. A ta kytara mi taky tak trochu připomíná Jirku Charypara. Dávám 3,5*.

MERCY FOR THE EARTH začíná takřka andělským sborem, pokračuje ve volnějším tempu než přecházející dvě pecky a inspiraci kapelou Aswad v tomto případě musí poznat snad i hluchej 😉 Aby bylo jasno, nejde o cover verzi nebo vykrádání starých hitů. Spíš jde o formu. Použití sborových harmonií a vůbec celkovou aranž. 3,75 *.

Závěrečná ONE LOVE, ONE WORLD je opět ve volnějším tempu. Vše to, co jsem vyzvedával u předchozích písniček platí i zde. Hluboký zvuk klávesové linky mi připomíná letitý hit Eddyho Granta Gimme Hope Jo’anna (ale to je spíš taková úsměvná poznámka pod čarou 😉 ). Velmi příjemně zní trumpetové sólo a vůbec, je to taková pohodička. 4,5*.


I když je z EPíčka Live in peace jednoznačně znát ispirace britským zvukem 90. let minulého století, je to, alespoň podle mě, určitě jeden z nejlepších reggae počinů na naší scéně v poslední době a rozhodně ho doporučuji k poslechu.


EP k poslechu a ke stažení zde:  https://homebwoyrasta.bandcamp.com/releases


Stránky kapely:
http://bandzone.cz/homebwoyrasta
https://www.facebook.com/HomeBwoyRasta-112503445439725

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více