Jak vznikal hit Pass the Dutchie od Musical Youth

„Byli jsme u Michaela Jacksona doma, natáčeli film s Mr. T a stali jsme se první černošskou kapelou, se kterou dělala rozhovor MTV. Vracet se do školy byla úleva.“

Musical Youth
Musical Youth, zleva: Patrick a Junior Waite, Kelvin Grant, Dennis Seaton a Michael Grant. Foto: ITV/Rex/Shutterstock
Dennis Seaton, zpěvák

Byli jsme ještě na základce, když v Birminghamu naše skupina vznikla. Táta Patricka a Freddieho „Junior“ Waita byl reggae muzikant a učil nás hrát. Dokonce s námi nazpíval naše první dvě písničky, Political a Generals, ale když ty skladby pouštěl DJ John Peel, lidi z hudební branže říkali: „Nemůže s vámi zpívat starej chlap, když se jmenujete Musical Youth.” A tak jsem se stal v 11 letech hlavním zpěvákem já. Chlápek, který s námi podepsal smlouvu u MCA, říkal, že sklízel posměch za to, že podepisuje smlouvu s dětmi ze základky.

Hráli jsme reggae hity a taky nějaké vlastní písničky, převážně v klubech pro dělníky ze Západní Indie. Když jsme v kultovním londýnském klubu Heaven předskakovali Culture Club a zahráli jsme písničku Pass the Kouchie od Mighty Diamonds, 3000 lidí z toho šílelo. Byla to písnička o velkém bongu na marihuanu, a tak nám nahrávací společnost řekla, že musíme něco udělat s tím textem. A tak jsme kouchie nahradili slovem dutchie, což je typ hrnce používaný v Karibiku, a frázi „How does it feel when you’ve got no herb?” („Jaký je to pocit, nemít žádnou trávu“) vyměnili za „nemít žádné jídlo“. Kelvin Grant, který hrál na kytaru, k tomu rapoval.

Když jsme písničku nahrávali, nedokázali jsme ji zkrátit tak, aby se vešla na sedmipalcový singl, a tak producent přestřihl pásku a pak ji slepil dohromady. Don Letts s námi natočil klip u Temže, kde se nás úředník dohlížející na školní docházku snaží nahnat zpátky do školy.

Písnička dobyla první příčky hitparád a po celém světě se jí prodalo 5 milionů kopií. Potom co se dostala do americké top 10, dostali jsme pozvání od Michaela Jacksona k němu domů. Měl šimpanze jménem Bubbles a hada jménem Muscles, který mu lezl v ložnici po zemi. Říkal, že písnička Muscles, kterou napsal pro Dianu Ross, byla právě o tomto hadovi. Natáčeli jsme film s Mr. T v Hollywoodu a byli jsme první černošskou kapelou, se kterou dělala rozhovor MTV. Určitým způsobem to byla úleva, vracet se zpátky do školy a do normální reality.
Vzhledem k našemu dětskému věku jsme směli pracovat jen 42 dní v roce, což nám vlastně zničilo kariéru. Trvalo celých 18 let, než jsme viděli nějaké peníze. Teď pracuju ve zdravotnické sféře. Chybí mi, že netrávím tolik času se svými kamarády, ale jsem pyšný, že s Michalem Grantem dodnes hrajeme. Když vystupujeme na festivalech zaměřených na 80. léta, jsem tam pořád nejmladším účinkujícím.

musical youth
Musical Youth, zleva nahoře po směru hodinových ručiček: Junior a Patrick Waite, Dennis Seaton, Michael a Kelvin Grant v londýnském radiu Capital, 1982. Foto: Rex/Shutterstock
Michael Grant, klávesy

Už ve 13 letech jsme poznali, co je to sex, drogy and rock’n’roll. Viděli jsme, jak DJové zajíždějí ženským rukama pod tričko – dneska by za to dostali z fleku padáka. Ne všichni jsme ale těm různým lákadlům propadli. Jestliže v takovémhle věku začne člověk s drogami, nečeká ho moc dlouhá budoucnost.

Patrick, náš basák, byl velmi tichý a milý kluk. Řekli byste, že by ani mouše neublížil. Bohužel se ale pouštěl do různých šíleností a ve 24 letech zemřel na zástavu srdce. Jeho bratr Freddie, náš bubeník, zase neustál slávu a ani ten tlak potom, co úspěchy ustaly. Začal mít psychické problémy a byla mu diagnostikovaná schizofrenie. Když jsem ho viděl naposledy, ptal se mě, kde je Patrick. Rvalo mi to srdce.

Patrick zemřel chudý a navíc jsme vedli soudní spory kvůli Pass the Dutchie. Neměli jsme totiž autorská práva, třebaže jsme změnili text a aranže. Až o několik let později se s námi nahrávací společnost vyrovnala a dostali jsme nějaké peníze. Žádnou křivdu ale necítím, protože klady převýšily zápory. Setkal jsem se s Michaelem Jacksonem, Paulem a Lindou McCartney, Jamesem Brownem, Princem a Donnou Summer. Dělali jsme věci, o kterých běžné dítě jenom sní. Jednou jsem dokonce ve studiu Wonderland jammoval se Stevie Wonderem.

musical youth
Jako ve snu… Michael Grant s Michaelem Jacksonem v roce 1983 na Brit awards. Foto: Richard Young/Rex/Shutterstock

Tenkrát jsem byl ještě příliš mladý na to, abych si kupoval auta nebo domy. Jediné, co jsem chtěl, bylo kolo BMX Super Burner. Když s námi nahrávací společnost rozvázala smlouvu, ptal jsem se účetního: „Znamená to, že teď budu muset svoje kolo prodat?“ A on odpověděl, že si ho můžu nechat.

 

Nedávno Musical Youth vydali nové album s názvem When Reggae Was King. K dispozici je na musicalyouth.net.


autor: Dave Simpson https://www.theguardian.com/culture/2018/aug/20/how-we-made-musical-youth-pass-the-dutchie

přeložila: Vera de Nera 

 

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více