Stárnout důstojně: Calypso Rose ani v 78 letech nezpomalí

Letos vystoupí na slovenském festivalu Pohoda!

Nemusí ani žít v buckinghamském paláci, a přesto je Calypso Rose královnou. Ve skutečnosti má tato královna z „Paláce kalypsa“ na svém kontě i písničku nazvanou Majesty (Queen of the Road). Rose je osobnost, která na vás v telefonu přímo burácí. Je kouzelně nezkrotná, jak jen může představitelka tohoto žánru být. Jednoduše řečeno: Rose je jako utržená ze řetězu.

Týden před svými 79. narozeninami v dubnu bude Rose poprvé vystupovat na slavném festivalu kalifornském Coachella s písničkami, které jsou stejně energizující, jako byly před 50 lety. A jenom pro případ, že byste si mysleli, že Rose očekává nějaké speciální zacházení kvůli svému věku – zapomeňte na to. Rose hodlá tento svůj festivalový debut pojmout stylově a uchvátit mezinárodní umělce a spoustu celebrit, které každoročně na Coachella Valley Music and Arts Festival v Kalifornii jezdí.

Když jsme s Rose telefonovali, byla právě doma v New Yorku a její vzrušení bylo zřetelné, když slibovala, že se bude snažit ukázat to nejlepší, co dokáže – pro celý svět a hlavně pro Karibik. Bude vystupovat na stejném pódiu jako Childish Gambino, Janelle Monae, Ella Mai, Jaden Smith, Diplo a další – 12. a 19. dubna v Colorado Desert.

Věk je jenom číslo

V týdnech před festivalem Rose, která si oblíbila improvizované koncertování během rozhovoru, plánuje prodloužený výlet na její rodné Tobago, aby si osvěžila mysl, tělo i ducha.

„Budu jíst spoustu ryb, okru, zeleninu a kasavu. Dejte mi jam, taro (dasheen) a moře. Miluju moře. Moře vám dá život a sílu. Budu jíst mušle a koupat se v moři. Je to léčivé,“ říká a dodává se smíchem, že by se mohla dokonce koupat nahá. „Umíte si představit ty reakce? Lidé by si mysleli, že vidí anděla,“ říká nezkrotná Rose, vysvěcená pastorka.

Rose nám řekla, že Coachella je předehrou k hektickému rozvrhu pro rok 2019, kdy bude cestovat doslova po celé planetě. Její itinerář obsahuje Itálii, Švédsko a Německo. Potom v květnu pojede do Rouenu a do Glastonbury. Následovat bude Vídeň, Španělsko,  v červenci bude v Trenčíně na Pohoda Festivalu a také v srpnu v Benicàssimu ve Španělsku. Minulý rok Rose vyprodala více než 50 show jen v Evropě.

To všechno samozřejmě vedlo k nevyhnutelné otázce na odchod na odpočinek. Když se Rose dozvěděla, že na Jamajce taková diskuse probíhá – speciálně o penzích a ženách v umělecké branži – následovala exploze: „Penze! Jaká penze? Řekněte jim, ať pracují, dokud Bůh neřekne. Já mám plný kalendář na celý rok 2019 a ještě pořád přibíráme další práci. Na Coachellu jedu poprvé – ve svém věku – a ještě pořád vydávám novou muziku a prodávám desky. Kdo jsou ti lidé, kteří chtějí umělcům diktovat, kdy mají jít do důchodu?“, chce vědět představitelka kalypsa, která má na svém kontě platinovou desku.

„Řekněte jim (ženám), aby pily zázvor s česnekem. Je to dobré pro zdraví. Když jsem na turné, jsem jediná, kdo nikdy neonemocní, takže dávám svému týmu svůj speciální lék a za krátko mi děkují, protože se cítí lépe,“ říká.

Rose nicméně upozorňuje, že během let měla také zdravotní problémy, včetně rakoviny prsu v roce 1996 a rakoviny žaludku, kterou prodělala v roce 2009. Dále tu byl incident, během kterého Rose, jak sama říká, „zemřela a oni mě znovu oživili. Ztratila jsem skoro 2 litry krve a zkolabovaly mi plíce, ale Bůh má se mnou záměr a ušetřil mě.“

Přinášet radost tisícům

Rose říká, že ten záměr je přinášet radost tisícům lidí. „Cestuji po celém světě a někdy před sebou vidím tančit 40 tisíc mladých lidí a říkám si ‘díky, pane Bože, žes ušetřil můj život, abych mohla přinášet radost, mír a zábavu těm lidem’,” říká.

A aby ukázala, že nemá v úmyslu zpomalit, Rose nedávno nazpívala s Machelem Montanem písničku s případným názvem Young Boy. S tou písničkou si Rose užívá spoustu zábavy. „Je už stará a ve skutečnosti je to skutečný příběh, ale když ji lidé slyší teď, říkají: ‘Whew! Rose hledá mladého kluka’, a já se jen usmívám.” Směje se, když vypráví, co se jí jednou stalo. Zpívala tu písničku a jeden mladík vyskočil na pódium a křičel, “Babičko, babičko, já si tě chci vzít!’ “Díky, Bože, že jsi mě vrátil do života,” chichotá se a nestoudně dodává, “Kdykoliv vás opustí manžel, jděte a nejděte si mladíčka.”

Calypso Rose, narozená jako McCartha Linda Sandy-Lewis, během své zářné kariéry nasbírala hromadu ocenění. Držitelka nejvyššího vyznamenání svého státu – Order of the Republic of Trinidad and Tobago – obdržela na ceremoniálu Victoire de la Musique ve Francii v roce 2017 cenu za světové album roku. Její album Far from Home soutěžilo s rockovou kapelou Acid Arab a jejím Music of France a Rokiou Traore s albem Born So. Sacem Grands Prix jsou hudební ceny předávané každoročně profesionálům v oblasti hudby organizací Society of Authors, Composers and Music Publishers (Sacem). „Jsem jediná občanka Karibiku, která tuto cenu dostala. Je to cena považovaná za francouzský ekvivalent Grammy“, říká Rose hrdě. Její platinové album Far from Home vyšlo v roce 2016 u Because Music.

Ve stejný rok získala Rose cenu Artist Award od organizace World Music Expo (WOMEX). Byla na prvním místě mezi umělci z 95 zemí. WOMEX je mezinárodní platforma pro world music a Artist Award je nejvyšší ocenění, které WOMEX uděluje. Žádný občan Trinidadu a Tobaga ji nikdy předtím nezískal.

Rose – první ženská představitelka stylu kalypso, která vyhrála Road March (Tempo v roce 1975) – nám řekla, že všechny její ceny, které jsou nyní uspořádávány, budou odeslány na Tobago, aby byly uloženy v muzeu Calypso Rose v budově  tobažského parlamentu.


z originálu http://jamaica-gleaner.com/article/entertainment/20190210/ageing-dignity-no-slowing-down-calypso-rose-78

přeložila: Blanka

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více