Roots, Reggae, Rebellion – dokument BBC 2016

Roots, Reggae, Rebellion Full BBC Documentary 2016

Počátkem 70. let minulého století Jamajku ovládlo roots reggae. Britský rapper, básník a politický komentátor Akala vypráví příběh této zlaté éry ostrovní hudební historie, o době, kdy malá skupina jamajských muzikantů přivedla písničky o rastafariánství, revoluci a naději na mezinárodní hudební scénu.

Akala vyrůstal v Londýně. Díky rodinnému zázemí se již v raném mládí setkal s roots reggae a vytvořil si k této kultuře velmi úzký osobní vztah. Rastafariánství formovalo jeho písňovou tvorbu, poezii a v neposlední řadě i světový názor.

Akala si klade za cíl v tomto dokumentu, zjistit více o hudbě která tak ovlivnila jeho život. Začne tím, že prozkoumá kořeny reggae na Jamajce. Umělci jako Bob Marley, Big Youth nebo Burning Spear začali tehdy psát v jejich písních o utrpení a spáse, která příjde skrze rastafariánství. Nabízeli naději obyčejným lidem v době, kdy chudoba, politické násilí a nepokoje pustošily ostrov. Akala se snaží rozkrýt to, jak se to všechno tenkrát vyvinulo.

Zpět ve Velké Británii, Akala odhalí, jak jamajští umělci a původní britské roots reggae kapely,  jako např. Steel Pulse, pomáhali mladým černým britům, kteří se potýkali s rasismem a odmítáním ve své vlasti. Ukazuje, jak roots reggae se oslovilo široké publikum a jak se k jeho revolučním myšlenkám připojila opomíjená britzka mládež.

100%
  • hodnocení redakce

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více