Elán – Kaskadér bez peňazí (1985)

Možná se to z dnešního pohledu zdá absurdní, ale v 80. letech minulého století byla skupina Elán jedním z největších propagátorů reggae v tehdejším Československu. I když v té době už fungovaly Yo Yo Band, Švihadlo nebo Babalet, tisíce lidí chodilo na Elán a další statisíce lidí je viděly v televizi….

Písnička Kaskadér bez peňazí je taková „trochu zvláštní“. Vyšla v roce 1985 na albu Hodina slovenčiny, ale na „sesterské“ exportní verzi School party chybí. School party má 11 songů, Hodina slovenčiny 12. Jestli vznikla až později nebo se nestihnul napsat anglický text (nebo byl snad zakázán?) už můžeme jenom spekulovat. Leda by se někdo zeptal přímo kapely (já s nima ale mluvit nechci).

Text je, řekněme, poněkud dadaistický a na první poslech moc velký smysl nedává. Jde však o slovní hříčku složenou z názvů a sloganů největších hitů Elánu.

Pravděpodobně i kvůli tomu, celkem dost mých kolegů z „první reggae generace“ na název písničky reagovalo, jako že se asi dost pletu, protože jak Kaskadér, tak i Aj keď bez peňazí jsou celkem svižné rockové pecky a Kaskadér bez peňazí  jim jaksi nedával smysl.

Videoklip pochází z televizního pořadu Roky a piesne (1985).

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více