Culture feat. Kenyatta Hill ls. Redemption Band

Lucerna Music Bar, Praha - 6. 2. 2019

 

Chtělo by se mi říct pozdě, ale přece. Skupina Culture patří k mým favoritům už asi tak 30 let. Především kvůli krásným melodiím a nezaměnitelným vokálním harmoniím. Culture je vokální trio, které na pódiích i ve studiu velmi často doprovázel famózní backing band Roots Radics, ale spolupracovali třeba i s dvojicí Sly & Robbie a jejich Taxi Gangem. Mám od nich spoustu desek i to slavné DVD Live in Africa, ale nikdy v životě jsem je na živo neviděl.

Smrtí jejího frontmana Josepha Hilla v srpnu roku 2006 to vlastně mělo na věky skončit, ale nestalo se tak. Joseph zemřel náhle během evropského turné v Berlíně. Byl to šok, na Josephovi, resp. na koncertech Culture bylo závislých spousta lidí, jak muzikantů na pódiu, tak i lidí kolem. Nastalou krizovou situaci, víceméně nechtěně a z nouze, tehdy zachránil Josephův syn Kenyatta, který do té doby dělal kapele zvukaře. Nejen, že všechny texty Culture znal už od dětství, ale umí dobře zpívat a má hlas tátovi hodně podobný, a nakonec i ta podoba vizuální (tedy až na to oko) je skoro až zarážející. V roce 2006 Kenyatta dozpíval všechny zbývající koncerty a tour byla zachráněna. Svou novou roli zpečetil úspěchem na prestižním jamajském festivalu Western Consciousness v roce 2007.

Zájem, především evropského publika, o reggae klasiku, způsobil to, že Kenyatta a spol. koncertují dodnes. Podle mě by se ale kapela měla jmenovat spíš třeba Culture tribute nebo Culture experience, ale to by na ní chodilo asi míň lidí…

Kromě Kenyatty sice v kapele zpívají i její zakládající členové Albert „Ralph“ Walker, a Roy „Kenneth“ Dayes, ale ty Joseph Hill z originálních Culture vyhodil už v roce 1981. Co si budeme povídat, je jasné, že jde především o business.

A teď tedy konečně do Lucerna baru. Vědom si všeho toho, co jsem napsal výše, měl jsem fakt velký dilema, zda na koncert vůbec jít. Nakonec převážilo to, že Culture budou doprovázet moji kamarádi Redemption Band z Holandska. I tak jsem přišel až po začátku koncertu…

Hned po prvních okamžicích v Lucerna Baru my bylo jasných několik věcí. Vypadalo to, že kapela má nazkoušeno, nakonec jako vždy, perfektně. Kenyatta fakt dobře zpívá a je od táty takřka k nerozeznání, ale dohromady toho asi moc nenacvičili, protože skoro každá písnička ve své druhé části obsahovala improvizovanou instrumentální, nebo chcete-li, dubovou pasáž, kterou Redemption Band zachraňoval požadovanou délku koncertu. Culture také nebyli tři, ale Kenyattu doprovázel pouze strejda Albert, který vypadal, že se stydí a jeho zpěv nebyl vůbec slyšet. Pravdou je, že jednu písničku (bohužel si teď už nevzpomínám, která to byla) zazpíval celou nahlas. Z čehož bylo jasné že zpívat umí, ale asi nejen pro mě, to bylo poněkud málo.

Absolutně nejlepší chvíle koncertu nastala ale až během přídavku, kdy se Lukáši Kolíbalovi konečně podařilo spustit promítání na obrazovku za kapelou. Když si Kenyatta všiml fotky jeho táty, úplně ho to odrovnalo, a co si budeme povídat, v tu chvíli jsme v sále brečeli skoro všichni, já teda jo.

 

Bubny a Basa jsou základ 🚦Basic is Drum & the Bass 🚦#jrculture #kenyatta #reggaezije #lucerna

Zveřejnil(a) Jan Hora dne Středa 6. února 2019

 

A kromě toho, že všichni vědí, že 6. února má narozeniny Bob Marley – Kenyatta je má taky a dostalo se mu od Lucerna baru dortu! Gratulujeme!

foto (c) HARDTYM

Nakonec bylo dobře, že jsem dorazil a koncert viděl. Nebyla to sice taková pecka jako třeba Bunny Wailer nebo The Mighty Diamonds na Uprisingu nebo Yellowman či T.O.K. v Lucerna Music Baru (určitě tam bylo i víc super koncertů, ale teď mě napadly zrovna tyto). A přeju sobě, produkci Lucerna Music Baru a vlastně nám všem, aby tu reggae koncertů bylo čím dál tím víc  😉  Už brzy nás čekají např. Kabaka Pyramid a Alborosie. Těšte se!


fotky zase jenom z mobilu 🙁


 

Zveřejnil(a) Jan Hora dne Středa 6. února 2019

Zveřejnil(a) Jan Hora dne Středa 6. února 2019

Zveřejnil(a) Jan Hora dne Středa 6. února 2019

 

Culture feat. Kenyatta Hill: Redemption Song (Bob Marley Tribute)

Kenyatta Hill zazpíval v Praze minulou středu v den společných narozenin i tribute pro Boba Marleyho. Takhle pěkně to znělo…

Zveřejnil(a) JahMusic.net dne Pondělí 11. února 2019

 

75%
  • hodnocení redakce

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více