FLASHBACK: Praha není městem zaslíbeným hudebnímu stylu reggae

Pesimistický pohled roku 2000 ;)

Při brouzdání po webovských archivech člověk narazí na různé zajímavosti 😉 Takhle to tehdy zaznamenal Tomáš Poláček v MF Dnes:

Houpavá jamajská hudba se v Čechách hraje a poslouchá už pětatřicet let – od chvíle, kdy Yvonne Přenosilová nazpívala hit My Boy Lollipop od zpěvačky Millie Small. Na konci milénia se ovšem domácí reggae dostává do krize. Po předloňském rozpadu Babaletu mu zbývá poslední silný zástupce – skupina Švihadlo. Dávno pryč je rok 1993, kdy získal Yo Yo Band cenu Gramy. „Jako kapely se nás ten nezájem příliš nedotýká, lidi chodí na naše koncerty stále víc,“ krčí rameny Jiří Charypar, kytarista a zpěvák Švihadla.

V české reggae skupině Švihadlo zpívá čistokrevný Jamajčan Vincent „Bobo“ Richards

 „Ale bohužel jsme už asi opravdu poslední, a o žádných začínajících nadějích nevím,“ dodává. Módní vlna nadšení pro reggae je pryč i podle DJ Káyi, diskžokeje, který pozitivní hudební vibrace propaguje od konce osmdesátých let.

„Naštěstí vydrželo zdravé jádro nadšenců, pro které není reggae pouze hudba, ale hlavně životní styl – touha po harmonii s přírodou a ostatními lidmi,“ říká moderátor, uvádějící již desátým rokem páteční Reggae klub na pražském Radiu 1.

Ortodoxní jamajský rastaman požaduje rovná práva pro černé i bílé, opovrhuje penězi a poslouchá reggae. Vyznačuje se zacuchanými copy (dredy), kouří na plážích Atlantiku marihuanu a věří v brzký návrat do africké pravlasti. Přesně takový styl života si u nás ovšem nemohou dovolit ani členové Švihadla, ačkoliv je jejich zpěvákem čistokrevný Jamajčan Vincent „Bobo“ Richards. „Přeci jen žijeme v zemi guláše a piva,“ směje se Charypar.

Pravidelně se na reggae tančí v několika pražských podnicích. DJ Kaya společně s Vincentem Richardsem pořádají diskotéky každý čtvrtek ve smíchovském klubu Swamp. Podobné akce probíhají i v letenské Wakatě, strahovském klubu 007 a Havraním hnízdě v Hybernské ulici, kde se schází početná černošská komunita.

Jiří Charypar připomíná, že se vydařené koncerty dříve konaly také v břevnovském squatu Ladronka. „Když byl minulý týden statek vyklizen, tak jsme se rozhodli vydat singl nazvaný Ladronka. Vždycky tam byla dobrá atmosféra, a teď se obávám, že se ten vystěhovaný barák zřítí,“ zlobí se.

V současnosti vystupuje Švihadlo nejčastěji v klubu Futurum. Světové hvězdy se na pražský ch stadionech často neobjevují. Nejen DJ Kaya dodnes s nostalgií opatruje vstupenku na koncert, který se konal ve vyprodané Sportovní hale roku 1987. Tehdy přijeli britští UB40 a za předskupinu si zvolili Yo Yo Band.

Ještě hvězdnější obsazení měla v téže hale o devět let později akce Malibu Reggae Mix, na níž zahrál i soubor The Wailers, který vedl až do své smrti roku 1981 král reggae Bob Marley.

V současnosti musí milovníci jamajských rytmů spoléhat spíše na koncerty ska, podobně houpavého stylu, který se ovšem mísí s punkovou razancí. Hned tři významné ska kapely zahrají 3. prosince v Akropoli – britští Selecter, slovenští Polemic a domácí legenda Sto zvířat.

Českému ska se daří i díky několika mladým skupinám, třeba The Chancers, Speedy Gonzales anebo Fast Food Orchestra, které pravidelně vystupují na strahovské „Sedmičce“. Další oblíbenou odnoží reggae je jakoby zasněný instrumentální styl dub, který výrazně využívá klávesy, echa a studiové triky. Mezi jeho nadějné reprezentanty patří třeba skupina Orly w blocie Europy z Ústí nad Labem.


 Vyšlo v MF Dnes, resp. iDnes.cz 21. listopadu 2000 v 11:18 hodin.
Zdroj:
https://zpravy.idnes.cz/praha-neni-mestem-zaslibenym-hudebnimu-stylu-reggae-f9e-/domaci.aspx?c=A001121_105201_praha_kultura_pek

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více