Rude Boy Paradise #1 – Střelák, Praha – 15. 9. 2018

Poslední koncert The Chancers!

hosté: Rhoda Dakar (UK), Roy Ellis aka Mr. Symarip (JA/UK), Mr. T-Bone (IT) a Green Smatroll

Kdo pamatuje oslavu 15. narozenin The Chancers na parníku, byl zcela jistě nadšen nápadem oslavit jejich dvacetiny festivalem. Nadšení vzrůstalo s postupným odtajňovaním hostů, aby pak nálada fanoušků prudce klesla, když The Chancers oznámili, že jejich vystoupení na Rude Boy Paradise #1 bude i jejich posledním.

Vzhledem k mému pátečnímu celonočnímu hraní jsem na Střelák dorazil až na vystoupení Rhody Dakar. Čímž se omlouvám Green Smatroll i Mr. T-Bonovi, že jsem je nestihnul. Stejně tak jako první set The Chancers.

Rhoda Dakar: Legenda britského two-tone, známá především díky spolupráci s The Specials a z desek kapel The Bodysnatchers nebo The Special AKA. Tahle dáma mě dostala absolutně čistým přednesem, obzvlášť mě za srdce vzal reggae standard Dream Land. Samozřejmě, že zazpívala i klasické a očekávané pecky jako Let’s Do Rocksteady, Ruder than you či Racist Friend. Nezaváhal jsem ani chvilku a hned si koupil její dvě sólové desky, které byly v merch stánku k dispozici. Btw asi nikdo z nás by nehádal, že jí příští rok bude 60. Klobouk dolů a velkej big up!

Když jsem se v areálu trochu rozkoukal, překvapilo mě, že na ostrově je přibližně stejně lidí jako bylo na čtvrtečním koncertu Švihadla. Podle mě tam na takovýhle line up mělo být lidí nejméně jednou tolik. Asi se na účasti podepsala akce podobného typu na druhém konci Prahy, kde se údajně sešlo 600 lidí. Škoda, že se organizátoři nějak nedohodli předem… nebo, že by to ba jen lenost odrostlejších rude boys a rude girls?

Nicméně, o tom, že Rude Boy Paradise #1 byla zcela výjimečnou událostí svědčí i to, že třeba speciálně kvůli tomu dorazil Viktor Huml až z Austrálie a v publiku jste mohli narazit třeba i na legendu českého reggae Jirku Hebíka (HE Band), který sice přijel „jen“ z Českých Budějovic, ale zato je o něm známo, že málokdy ho vidíte na akci mimo jižní Čechy. A byla to též jedna z těch událostí, kde jsem hodně lidí znal, když ne jménem, tak od vidění zcela jistě  😉

Po kratičké pauze nastoupil u nás dobře známý Roy Ellis aka Mr. Symarip. Vystupaval u nás už mockrát, takže žádné velké překvapení to nebylo, na vysokou kvalitu jeho vystoupení jsme už prostě zvyklí 😉 Roy je super zpěvák a šoumen, zazněly všechny jeho významné hity. Na Skinhead girl pozval Roy na podium přítomné slečny, nicméně se tam prodrali i někteří pánové  😉  a chorálové jé jé jé jé jé ve skladbě Skinhead Moonstomp bylo důstojným zakončením  jeho koncertu. Prostě, bylo to fajn a všichni jsme si to užívali na 100%.

Chválím The Chancers za backování obou umělců. Aranže byly sice poněkud strohé, ale vzhledem k omezené možnosti zkoušení, zcela adekvátní. A bylo vidět, že to bavilo jak kapelu, tak i zpěváky a hlavně i lidi v publiku a o to jde především.

Napětí v publiku vzrůstalo, nastával okamžik, na který se mnozí těšili nejvíc. S The Chancers vystoupí jejich původní zpěváci SimonStephen. V podstatě nastalo peklo. Kapela hrála jak o život, v publiku to vřelo, nostalgie byla cítit ze všech stran a při Žižkov Skins a Sedmička ska party dokonce povolil po divokém pogu i plot pod podiem. V publiku vzplály světlice a rachejtle a koncert skončil tak trochu rozpačitě kvůli policejní hodině přesně ve 22:00.

Nechám stranou důvody, které kapelu vedly k rozhodnutí skončit a i když z toho radost nemám, jejich rozhodnutí respektuji. A jsem zvědav co z toho všeho vznikne a co bude dál. Rude girl paradise?

P.S. Neodpustím si i jednu kritiku. Zatímco zvuk byl super, za uši by měli dostat osvětlovači. Protože po setmění byla na pódiu skoro tma. Jejich zálibu v kouři nesdílím, ale především, vůbec neosvětlovali přední hranu pódia. Takže pokud se zpěváci vydali směrem blíž k publiku, nebyli vůbec vidět. 🙁

95%
  • hodnocení redakce

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více