Alborosie v Praze!

21. 4. 2019 - Lucerna Music Bar

Sicilského rodáka Alberto D’Ascola asi není třeba příliš představovat. Tento rastaman s dready až po kolena sice žije už druhou dekádu na Jamajce, kde si postavil studio a spolupracuje s první ligou tamní scény, zároveň je ale jedním z nejvýraznějších evropských hlasů reggae. Do Prahy se po třech letech vrátí hned s dvěma aktuálními alby – loňským The Unbreakable, které vydal ve spolupráci s kultovními The Wailers, a také zbrusu novým kouskem Dub For The Radicals, který vyšlo 18. ledna 2019.

Alborosie přezdívaný také Puppa Albo je nejen zpěvák, ale ve svém studiu si také sám nahrává vícero hudebních nástrojů. Už roky také studuje originální foundation zvuk od zakladatelů žánru, který umí velmi věrně napodobit a rozvíjet dále jako muzikant, zvukový inženýr, remixér i producent.

V záplavě dalších jmen je dnes Alborosie jednou z hlavních hvězd labelů Greensleeves a VP Records, kteří jsou největšími ve světě reggae music. Koncem června 2018 Alborosie vydal kritiky i veřejností velmi ceněné album The Unbreakable, na kterém spolupracoval s legendárními The Wailers. Na albu navíc hostují jamajské hlasy první velikosti, jako jsou Beres Hammond, Chronixx, Jah Cure, Kumar (ex Raging Fyah) a další.

V pátek 18. ledna 2019 pak vyšlo další zbrusu nové album Dub for Radicals, které je právě tím již zmíněným dubovým projektem, na kterém Alborosie spolupracoval s další kultovní jamajskou kapelou Roots Radics. Albo tu byl studiový inženýr, muzikant, postaral se o mix a i to celé zprodukoval.

Alborosie je multiinstrumentalistou, hraje na kytarubaskytarububny a klávesy. Jeho hudební kariéra začala s italskou skupinou Reggae National Tickets, z Bergama, když mu bylo 15 let (v roce 1993). Vystupoval pod jménem Stena.

V roce 2001 se od nich oddělil a začal svou sólovou kariéru. Přestěhoval se na Jamajku, kde měl větší možnost věnovat se reggae a rastafariánské kultuře. Začal zde pracovat jako hudební producent; spolupracoval s Gentlemanem nebo s Ky-Manim Marleym, synem největšího představitele reggae, Boba Marleyho. Jeho první sólo album bylo Soul Pirate. V létě 2009 vydal další album, Escape From Babylon. V srpnu 2008 hrál na Uppsala Reggae Festival.

Jméno ‚Alborosie‘ si vymyslel během svých prvních let na Jamajce. „Všichni mě oslovovali BorosiePodle toho jsem se i pojmenoval. Moje počáteční léta na Jamajce byla… ne moc dobrá. Borosie byla přezdívka, kterou mě oslovovali a nebylo to myšleno v dobrém slova smyslu. Tak jsem si řekl: ‚Budu používat toto jméno a udělám z negativního názvu pozitivní.‘ Moje občanské jméno je Albert, zkráceně Al a z toho vzniklo Al-Borosie. Ale radši vám nebudu říkat, co Borosie znamená.“

Alborosieho největší hity jsou Rastafari Anthem (Rastafariánská hymna), Kingston Town (Město Kingston) a Call Up Jah (Zavolej Jaha). V roce 2011 se stal prvním bílým zpěvákem, který získal cenu M.O.B.O. (Music of Black Origin, Hudba černošského původu) v kategorii „Nejlepší reggae zpěvák“.

V roce 2014, Greensleeves records vydalo album Specialist Presents Alborosie & Friends, kolekci písní, které zpíval společně s jinými zpěváky. Album se umístilo na Billboard Top Reggae Albums na sedmém místě. Alborosie začal spolupracovat se zpěvákem King Jammy, se kterým v roce 2015 připravil album Reality of Dub…

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více