Bad Manners (UK) + Discoballs / The Judge Dread Memorial

Bad Manners (UK) + Discoballs / The Judge Dread Memorial
21-Květen    20:30    Rock café

DOPORUČUJEME

Vstupné
viz text

Facebook událost
https://www.facebook.com/events/1277041172472053/

Info

CZ: Britská two-tone/ska legenda Bad Manners, v jejichž čele stojí charismatický frontman Buster Bloodvessel, se vrací do Prahy! Po loňském beznadějně vyprodaném koncertu v Klub 007 Strahov nyní zamíří k nám do Rock Café!

Jejich vznik se datuje k roku 1976 . V 70. a 80. letech vládli společně s Madness nebo The Specials (Official) žánru ska a i v dnešní době patří mezi jeho nejvýraznější kapely. Praho, těš se na jejich bláznivou show!

Support: DiscoBalls
http://www.youtube.com/watch?v=NANl0fx26Qc

Vstupenky:
350,- + poplatky / předprodej v Rock Café shopu (út-pá 16 -21, so 17-21) a v síti GoOut
450,- v místě

EN: This legendary UK two-tone/ska band Bad Manners will be back in Prague on 21st May! Write down the date!

Formed in 1976 by school friends, that did not have any formal music training between them! Bad Manners took their inspiration from the Specials and the ska revival in England in the late ’70s. They quickly became firm favorites of the Two Tone movement with their bald, enormous-bodied front man’s silly on-stage antics. Buster’s exploits even got them banned from the British TV chart show Top of the Pops.

Bad Manners are renowned for a string of hits which include “My Girl Lollipop”, “Lip Up Fatty”, “Special Brew” and “Ne-Ne-Na-Na-Na-Na-Nu-Nu”. Over the years have gained increasing popularity as a live band, and are touring to this day. They now headline their own annual music festival – ‘Badfest’. This festival features ska, mod and punk bands from the 1980s to the present day.

Support: DiscoBalls
http://www.youtube.com/watch?v=NANl0fx26Qc

Tickets:
350 CZK + charges / presale in Rock Café shopu (tue-fri 16-21, sat 17-21) and via GoOut
450 CZK at doorsTento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více