UCee – Album release party

UCee – Album release party
11-Květen    20:00    Futurum Music Bar

DOPORUČUJEME

Vstupné
předprodej 250 Kč / na místě 350 Kč

Facebook událost
https://www.facebook.com/events/409711816469494/

Info

UCee chystá k vydání své nové album, které pokřtí 11. května 2019 v pražském Futurum Music Baru. Tento výborný zpěvák s egyptsko-tuniskými kořeny se narodil v Německu, a má už dekádu hluboké spojení i s Prahou. Ještě jste se neseznámili? UCee zpívá už hodně dlouho, v patnácti jej jako mladý talent podepsali Virgin Records a tak se už tehdy hudba stala středobodem života a nahrávací studio druhým domovem. UCeeho hudební láskou je od dětství soul, R´n´B a rap, ke kterým se brzy přidalo i reggae a dancehall. Spolupracoval s mnoha projekty, dlouho vystupoval s vlastní kapelou Royal Family a v Čechách pak mj. United Flavour. Když vzpomínáme tuto kapelu, je třeba dodat, že právě Djei ve svém studiu Flavour production produkoval nové album Bridges. A tak je jasné, že zvuk poteče jak víno. UCee je také už roky členem stále populárnějšího bavorského seskupení Mortal Kombat Sound, kde funguje jako zkušený MC. Velký krok pak pro něj bylo založení vlastního labelu Good Call Records. Vzpomeneme-li jeho melodické písničky, je třeba zmínit první velký hit Sugar po kterém následovaly další, třeba No Ifs No Maybes, One Sound, Busy, International nebo Time Is Running. Velké sólové album International Call, kde najdete v remasterované podobě i tyto songy, mu vyšlo v roce 2012. Od té doby intenzivně koncertoval, třeba i na Jamajce, v Thajsku, Egyptě, Portugalsku nebo v západoafrické Gambii, které se říká africká Jamajka. Za sebou má za poslední dekádu přes 500 koncertů a tak k novému albu uplynulo dlouhých sedm let. UCee mezitím ještě více dozrál a jeho album tak určitě bude velká radost poslouchat. Křest desky proběhne v Praze za účasti mnoha hostů a my už se moc těšíme!

*****

UCee – Artist Info 2019

When Ucee, a.k.a. Ussama Soleman, signed with Virgin Records at the age of only 15, many things changed for him, as suddenly all his life centered around music. Born in Germany and the son of Egyptian-Tunisian immigrants, he had been acquainted with Soul, R’n’B, and Rap from an early childhood on, and therefore, very soon the studio had become his second home. It is due to this very early professionalization that the young musician was soon counted among Reggae & Dancehall’s most versatile artists. Releases through Ucee’s own label Good Call Records soon replaced earlier label bindings and today, a successful career underlines the rightness of this decision.

The songs “Sugar“, “One Sound“ and “International“, all produced by UCee’s long-term companion Djei Gogo, hit hot rotation on several renowned radio stations around the world. Since 2010, UCee played shows in Egypt, Gambia, England, Thailand, and Jamaica and until today entered more than 500 stages as an artist and member of Mortal Kombat Sound. On his tours through East Europe, he shared the spotlight with Gentleman, Rebellion the Recaller, Tarrus Riley, Toots and the Maytals, Selah Sue and Alborosie, just to name a few. Be it at Chiemsee Summer in Germany, at Rototom Sunsplash in Spain or the Rebel Salute in Jamaica; be it with Mortal Kombat Sound, of which UCee is a founding member, or with the United Flavour Band, Czech Republic’s most famous Reggae band, until today UCee has fascinated thousands of fans worldwide.

With the release of the „PIneapple Kush Riddim“, UCee showed his skills as a producer for the first time. The Sampler’s song “New Day“ feat. Rebellion the Recaller hit the Global Reggae Charts in the same year on 24. Current releases like “The Father“ feat. DJ Vadim and “Bad Government“ feat. Uno Jahma & Fredie Wize add to the success, just as well UCee’s debut album “International Call“ in 2012. With “Bad Government“ produced by Rootz Radicals, UCee hit the Global Reggae Charts on 11 in September 2018.

Wether live or on record, the melodic love of detail UCee brings from his time as a soul singer combined with his stylistic range from Lovers Rock to HipHop and Dancehall, make him a unique entertainer in the business. No matter if Ucee performs with Sound System or Band, this artist leaves nothing to be desired. In order to experience the multicultural charm and the musical sensitivity of UCee, you‘ll have to see one of his live shows.Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více